RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szlak w Tatrach zamknięty nawet do maja. „Urządziła się tam niedźwiedzia rodzina”

Na razie niedźwiedzie są zbyt małe, aby przenieść się z mamą w inne miejsce (fot. Shutterstock)
Na razie niedźwiedzie są zbyt małe, aby przenieść się z mamą w inne miejsce (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Niedźwiedzia rodzina, która założyła gawrę blisko popularnego szlaku w Dolinie Gąsienicowej, ma się dobrze i dopóki nie opuści tego miejsca, szlak będzie zamknięty - powiedział wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Filip Zięba.

Niedźwiedź polarny cieszy się nowym domem w zoo [WIDEO]

Ogród zoologiczny w stanie Oregon w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych otworzył 1 kwietnia ścieżki dla spacerowiczów wokół nowego...

zobacz więcej

2 kwietnia władze TPN zamknęły dla turystów popularny szlak z Hali Gąsienicowej w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego, Zawratu i Kościelca.

Nasze obserwacje potwierdzają, że niedźwiedzia rodzina jest w komplecie, to znaczy matka i jej dwa młode są w gawrze. To miejsce wyjątkowe, ponieważ jest w bliskim sąsiedztwie szlaku turystycznego" - wyjaśnił Zięba.

W Tatrach jest wyznaczona bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych. Również w innych rejonach, bezpośrednio przy szlakach, niedźwiedzie wybierają miejsca na swoje gawry, ale z reguły są to tereny trudno dostępne dla ludzi. W przypadku niedźwiedzicy z Doliny Gąsienicowej jej gawra jest łatwo dostępna.

– Tegoroczne młode po wyjściu z gawry dopiero zdobywają doświadczenia w okolicach swojego legowiska. Taki mały niedźwiadek jest wielkości jamnika i nie jest jeszcze w stanie wędrować za matką po kilka kilometrów. Niedźwiadki cały czas żywią się mlekiem matki. Niedźwiedzica bazuje natomiast na zapasach tłuszczu zgromadzonych przed zimą – opowiadał wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny.

Troskliwa mama przeprowadza małe misie przez ulicę [WIDEO]

Wśród najbardziej opiekuńczych zwierzęcych matek znajdują się niedźwiedzice, a ta sytuacja jest na to najlepszym dowodem. Na nagraniu widać, jak...

zobacz więcej

Na razie nie wiadomo, kiedy popularny szlak turystyczny zostanie otwarty. Wszystko zależy od tego, kiedy niedźwiedzica postanowi opuścić wraz z młodymi swoje legowisko.

– Póki co warunki nie są ku temu sprzyjające, bo w Tatrach ciągle mamy zimę i dużo śniegu. Często bywa tak, że niedźwiedzice z młodymi pierwsze dalsze wędrówki robią z końcem kwietnia i początkiem maja – wyjaśnił Zięba.

Niedźwiedzica z Doliny Gąsienicowej nie posiada obroży telemetrycznej i nie była wcześniej obserwowana przez przyrodników z TPN. Obroże telemetryczne zakładane są tzw. problematycznym osobnikom – niedźwiedziom, które wchodzą w przestrzeń zamieszkałą przez ludzi.

Wówczas przyrodnicy mogą śledzić ruchy takich niedźwiedzi, a w razie zbliżania się pod domostwa, odstrasza się je gumowymi pociskami. Czasami wystarczy zajechanie ich ścieżki samochodem i utrudnienie im wędrówki w tym kierunku.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej