RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczystości w Archikatedrze Warszawskiej. „Wielka rana narodu” [WIDEO]

W sobotę o godz. 19., w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Biskup Michał Janocha powiedział, że to, co wydarzyło się 11 lat temu pod Smoleńskiem stało się wielką raną dla naszego narodu.

Raport podkomisji smoleńskiej: dwa wybuchy przyczyną katastrofy

Telewizja Polska wyemitowała film z raportu podkomisji smoleńskiej.

zobacz więcej

W wieczornej mszy uczestniczyli m.in.: prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin, ministrowie, w tym m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MS Zbigniew Ziobro.

W homilii biskup Janocha mówił o bólu, który pozostawiły tamte wydarzenia. – Co robić z tą raną? Co robić z raną, która jest? Można rozdrapywać, jątrzyć, wtedy bardziej krwawi. Można ją zasłonić, udawać, że jej nie ma, ale przecież zasłaniana pozostaje. Można przyjąć postawę człowieka niegodną, można ją wyśmiewać, można nawet z niej szydzić. Wszystko można, ale czy się godzi? – powiedział biskup.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi rangą dowódcy wojska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Z powodu epidemii stołeczne obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej miały charakter symboliczny.

źródło:
Zobacz więcej