RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Warszawski Przewodnik”: Księcia Filipa z Warszawą łączyli wspólni przodkowie

Ślady przodków księcia Filipa w Warszawie (fot. Shutterstock; Facebook/Warszawski Przewodnik)
Ślady przodków księcia Filipa w Warszawie (fot. Shutterstock; Facebook/Warszawski Przewodnik)

„Warszawski Przewodnik” podzielił się wiadomością o przodkach zmarłego księcia Filipa, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II zmarł w piątek nad ranem w wieku 99 lat w zamku Windsor. Do setnych urodzin zabrakło mu zaledwie dwóch miesięcy i jednego dnia.

Książę Filip nie żyje

Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, nie żyje. Książę Edynburga Zmarł dziś nad ranem w wieku 99 lat w zamku Windsor – potwierdził...

zobacz więcej

„Mało kto wie, że ślady przodków Filipa wiodą do Warszawy, a możemy je odnaleźć między innymi na Starych Powązkach” – napisał na swoim fanpage’u na Facebooku „Warszawski przewodnik ”.

„Na warszawskiej nekropoli, w skromnym grobie spoczywa przybyły nad Wisłę z Saksonii Fryderyk Hauke. Hauke był wykładowcą w Szkole Artylerii Koronnej, a następnie uczył języka niemieckiego i matematyki w słynnym Liceum Warszawskim. Syn Fryderyka, Maurycy, kiedy zginął na Krakowskim Przedmieściu w Pamiętną Noc Listopadową, pozostawił po sobie osamotnioną żonę z gromadką dzieci. Wśród nich była Julia, która poślubiła księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt” – napisano. 

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, trafił do szpitala

Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, 99-letni książę Filip, został we wtorek wieczorem zapobiegawczo przyjęty do szpitala po tym, jak przez krótki...

zobacz więcejSyn Alicji i Andrzeja


Z dalszej relacji wynika, że  „syn Julii i Aleksandra, Ludwik, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii - Wiktorią Heską. W czasie I Wojny Światowej, aby poniekąd ukryć niemieckie pochodzenie,  zmienił nazwisko rodowe Battenberg na jego angielski odpowiednik - Mountbatten. Jedna z dwóch córek Ludwika - Alicja Mountbatten wyszła za mąż za greckiego księcia Andrzeja, a owocem tego małżeństwa był zmarły wczoraj książę Edynburga - Filip Mountbatten” – czytamy na stronie. 

Opublikowany przez Warszawski Przewodnik Sobota, 10 kwietnia 2021

Śmierć księcia Filipa. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godzinie piętnastej lokalnego czasu. Brytyjski dwór poinformował, że ze względu na...

zobacz więcej

Najdłużej żyjący mężczyzna w historii brytyjskiej rodziny królewskiej


Książę Filip, który 10 czerwca skończyłby 100 lat, był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i trzecią najdłużej żyjącą osobą – po Alicji, księżnej Gloucester, ciotce Elżbiety II, oraz Elżbiecie Bowes-Lyon, czyli matce obecnej monarchini. Był najdłużej żyjącym współmałżonkiem jakiegokolwiek brytyjskiego monarchy, a wraz z Elżbietą II stali się jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu. Oprócz czwórki dzieci, miał ośmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

Zobacz także:  Brytyjska rodzina królewska. Poznaj drzewo genealogiczne    

źródło:
Zobacz więcej