RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Akcja obywatelska warszawiaków. Ulica Lecha Kaczyńskiego „przywrócona” [WIDEO]

Grupa warszawiaków poinformowała, że przeprowadziła w nocy akcję obywatelską, polegającą na zaklejeniu tablicy al. Armii Ludowej napisem „ul. Lecha Kaczyńskiego”. Podobną akcję przeprowadzono dwa lata temu, gdy Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze zarządzenie wojewody o zmianie al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Tablice al. Armii Ludowej zaklejone napisami „ul. Lecha Kaczyńskiego”

Tablice ulicowe alei Armii Ludowej w warszawskim Śródmieściu zaklejono napisami „ul. Lecha Kaczyńskiego” – poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg...

zobacz więcej

Akcja obywatelska mieszkańców stolicy została przeprowadzona w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w grudniu 2018 r. wyroki WSA o uchyleniu ponad 40 zarządzeń wojewody, zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. Wśród nich była zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy – z inicjatywy PO – zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej.

Tablicę z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego zdjęto w lutym 2019 r. Zastąpiono ją tablicą z nazwą al. Armii Ludowej.

W marcu 2019 r. tablice ulicowe alei Armii Ludowej w warszawskim Śródmieściu zaklejono napisami „ul. Lecha Kaczyńskiego”. Rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Karolina Gałecka, informowała wtedy, że zasłonięto 14 tablic na skrzyżowaniu al. Armii Ludowej z ul. Waryńskiego, Polną, Sempołowską i Mokotowską.

Zaskakująca deklaracja Trzaskowskiego. Radni oburzeni: To tchórzostwo

– Mam sygnały ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej, że nie będzie na to zgody – powiedział o projekcie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie...

zobacz więcej

Obietnice Trzaskowskiego


Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, jeszcze w samorządowej kampanii wyborczej nie wykluczał nazwania jednej z ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił w czerwcu 2018 r. w wywiadzie dla PAP. Później wielokrotnie powtarzał, że wyjdzie z taką inicjatywą po „maratonie wyborczym”, czyli wyborach prezydenckich, w których startował. Ostatecznym terminem miała być jesień 2020 r.

W połowie grudnia ub.r. Trzaskowski stwierdził jednak w TVN24, że podziela pogląd radnych KO, iż to nie jest dobry moment na uhonorowanie Lecha Kaczyńskiego. Według zamysłu prezydenta stolicy w Warszawie miałaby być ulica Lecha i Marii Kaczyńskich, i byłaby to jedna z ulic przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Jeżeli chodzi o kwestię ulicy Marii i Lecha Kaczyńskich, sygnalizowałem miesiąc temu, że nie ma zgody wśród radnych Koalicji Obywatelskiej na to, żeby ta decyzja teraz zapadła. Przypominam, że to jest decyzja Rady Warszawy, no i te moje przewidywania, po moich wstępnych rozmowach, wczoraj się potwierdziły – mówił Trzaskowski odnosząc się do stanowiska szefa klubu radnych KO Jarosława Szostakowskiego, który stwierdził, że dopóki w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość, nadawanie ulicy w Warszawie imienia Lecha Kaczyńskiego byłoby skrajnie upolitycznione.

źródło:
Zobacz więcej