RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran ogłosił 10-dniowy lockdown. „Mamy czwartą falę epidemii”

Czwarta fala koronawirusa w Iranie (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency via Getty Images)
Czwarta fala koronawirusa w Iranie (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency via Getty Images)

W obliczu czwartej fali epidemii, w związku z utrzymującym się na wysokim poziomie dobowym przyroście zakażeń, władze Iranu ogłosiły w sobotę lockdown dla 23 spośród 31 ostanów (prowincji). Zaostrzone restrykcje mają obowiązywać przez 10 dni.

Wiedeńskie rozmowy ws. paktu nuklearnego. USA przedstawia Iranowi poważną propozycję

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko–irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według oceny ministerstwa zdrowia  dominującym wariantem w czwartej fali epidemii jest wariant brytyjski, który rozprzestrzenia się szybciej niż pierwotny SARS-CoV-2 – poinformował w sobotę rzecznik resortu zdrowia Alireza Raisi. W 237 miastach Iranu obowiązuje obecnie czerwony alarm epidemiologiczny – zaznaczył.

Zamknięcie przejść granicznych z Irakiem


  Wariant brytyjski dotarł do Iranu z terytorium Iraku. Z tego powodu, jeszcze w marcu, władze w Teheranie nakazały zamknięcie przejść granicznych z tym państwem. – Mamy niestety do czynienia z czwartą falą epidemii – ogłosił w sobotę w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Iranu Hasan Rowhani, przy okazji nie szczędząc słów krytyki władzom w Bagdadzie.

Ponad 20 tys. zakażeń dziennie


  Resort oblicza, że przy obecnej średniej przekraczającej dziennie 20 tys. zakażeń dalszy gwałtowny przyrost nowych zakażeń będzie trudny do opanowania, nawet w warunkach zaostrzanych restrykcji.

Reuters zaznacza, że lockdowny ogłoszono niedługo przed początkiem Ramadanu, który rozpoczyna się w środę. Obowiązujące w 23 ostanach restrykcje wykluczają jakiekolwiek zgromadzenia publiczne. Zamknięte mają być też szkoły, sklepy, punkty usługowe, teatry oraz obiekty sportowe.

Iran jest krajem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie. 

Zobacz także:  Egipt: Nie wypuścimy Ever Given, zanim właściciel nie zapłaci    

źródło:
Zobacz więcej