RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka. „Krzysio śpiewa na niebiańskiej scenie”

O godz. 15 rozpoczął pogrzeb Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie mieszkał artysta. Uroczystość ma charakter państwowy. - Krzysio śpiewa na niebiańskiej scenie - mówił podczas pogrzebu, celebrujący uroczystość Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior diecezji częstochowskiej.

Ostatnie słowa Krawczyka do żony. Był sobą do końca

Krzysztof Krawczyk spędził ostatnie chwile swojego życia z ukochaną żoną Ewą. Artysta zmarł w poniedziałek wielkanocny po tym, jak wyszedł ze...

zobacz więcej

Jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów Krzysztof Krawczyk zmarł w wieku 74 lat w świąteczny poniedziałek w łódzkim szpitalu.

Artysta spoczął na cmentarzu w podłódzkich Grotnikach. Ciało muzyka zostało złożone w grobie po mszy pogrzebowej w archikatedrze w Łodzi.

W mszy w łódzkiej archikatedrze obok krewnych i przyjaciół artysty oraz łódzkich duchownych uczestniczyli m.in. Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior diecezji częstochowskiej, Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a także przedstawiciele władz lokalnych. Przed archikatedrą zgromadzili się wielbiciele twórczości artysty.

O godz. 15 rozpoczął się pogrzeb Krawczyka na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie mieszkał artysta. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. – Dziś, gdy stoimy przy trumnie wielkiego piosenkarza, barwnego artysty, kolorowego trubadura i polskiego Elvisa Presleya, człowieka, który był legendą już za życia, Krzysztofa Krawczyka, znowu przypominamy sobie o nieuchronności śmierci – mówił podczas uroczystości pogrzebowych biskup Antoni Długosz.

– Kilka dni temu Krzysztof przekroczył próg śmierci. On już wie, jak jest po tamtej stronie. Dla nas to jeszcze tajemnica. Prośmy, by jak najszybciej dostąpił łaski oglądania Pana Boga twarzą w twarz. On na pewno też będzie się modlił za nas i nadal będzie dla nas śpiewał anielskim chórem – powiedział biskup Długosz.

Dorobek artystyczny Krzysztofa Krawczyka


Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy. Karierę solową rozpoczął dziesięć lat później. W latach 70. wylansował wiele przebojów, m.in. „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”.

Na scenie muzycznej obecny był przez prawie pięć dekad. Wydał ponad 100 płyt - solowych i kompilacji. Wielokrotnie zwyciężał w sondażach na ulubionego piosenkarza Polaków. Był nazywany „polskim Elvisem Presleyem”, porównywano go do Johnny'ego Casha.

Krawczyk występował na wielu festiwalach. W Polsce można było go usłyszeć m.in. w Opolu i Sopocie, za granicą - w NRD, Związku Radzieckim, Jugosławii, Bułgarii, Szwecji, Grecji, Belgii, Holandii.

W 2000 r. wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregoviciem. Artyści nagrali razem płytę „Daj mi drugie życie” (2001), z której pochodzi m.in. przebój „Mój przyjacielu”. W 2002 r. ukazał się w album Krawczyka „Bo marzę i śnię”, zawierający utwory „Bo jesteś Ty” i „Chciałem być”.

źródło:
Zobacz więcej