RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jedność narodu. Tak w Sejmie żegnano ofiary katastrofy

Zgromadzenie posłów i senatorów - 13 kwietnia 2010 r. (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Zgromadzenie posłów i senatorów - 13 kwietnia 2010 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Trzy dni po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej w Sejmie odbyło się zgromadzenie posłów i senatorów, poświęcone uczczeniu pamięci ofiar. Uczestniczyły w nim rodziny zmarłych parlamentarzystów, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, szef Parlamentu Europejskiego, europosłowie, przedstawiciele kościołów i wyznań oraz korpusu dyplomatycznego.

Zgromadzeniu Narodowemu 13 kwietnia 2010 roku przewodniczyli ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Na miejscach posłów, którzy zginęli w katastrofie, umieszczono ich zdjęcia oraz wiązanki kwiatów. Na fotelu prezydenta umieszczono zdjęcie prezydenckiej pary oraz wiązanki kwiatów. Na miejscach za fotelem prezydenta umieszczono zdjęcia trojga senatorów, którzy zginęli w katastrofie, oraz wiązanki kwiatów.

(fot. Jerzy Dudek/FORUM)
(fot. Jerzy Dudek/FORUM)

– Witamy byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego. Witamy byłych premierów. Witamy premiera Donalda Tuska i cały polski rząd. Witamy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka wraz z delegacją, w której składzie jest trzech wiceprzewodniczących z różnych krajów. Witamy przedstawicieli litewskiego Sejmasa i izraelskiego Knesetu. Witamy korpus dyplomatyczny z jego dziekanem – nuncjuszem apostolskim. Witamy przedstawicieli wszystkich wyznań i Kościołów. Witamy wszystkich zgromadzonych – mówił Bronisław Komorowski.

(fot. PAP/Leszek Szymański)
(fot. PAP/Leszek Szymański)

– Proszę państwa, patrząc na wypełnioną dzisiaj po brzegi salę posiedzeń polskiego Sejmu, widzę tu całą Polskę, całe państwo polskie. Są tu bowiem posłowie i senatorowie, jest premier, jest rząd, są przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, są reprezentanci najwyższych urzędów i organów państwa. Jednak fotel prezydenta jest pusty – mówił ówczesny marszałek Sejmu.

(fot. PAP/Leszek Szymański)
(fot. PAP/Leszek Szymański)

– Parlament polski poniósł ogromną stratę. Od nas wszystkich zależy, czy ten ból, ból po stracie naszych koleżanek i kolegów, zdołamy zamienić w siłę na rzecz współpracy, porozumienia i pojednania, czy może w jakąś formę sporu, gorszących kłótni – mówił marszałek.

(fot.  PAP/Radek Pietruszka)
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Podczas zgromadzenia odśpiewano hymn narodowy, a przedstawiciele klubów parlamentarnych: posłanka Elżbieta Rafalska z Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej, posłanka Anna Bańkowska z Lewicy, poseł Waldemar Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego i poseł Longin Komołowski złożyli kwiaty na sejmowej mównicy i odczytali nazwiska parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie.

(fot. Jerzy Dudek/FORUM)
(fot. Jerzy Dudek/FORUM)

– Panie Prezydencie! Leszku! Wiesiu! Edwardzie! Cześć waszej pamięci. Spoczywajcie w pokoju – mówił poseł Waldemar Pawlak, który żegnał zmarłych w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłów i senatorów przypominały zdjęcia wyświetlane na telebimach. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

(fot. PAP/Leszek Szymański)
(fot. PAP/Leszek Szymański)

– Doszło do największej tragedii w powojennej historii Polski. W drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką. Śmierć ponieśli wszyscy członkowie delegacji, w tym ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie oraz osiemnaścioro Posłów i Senatorów, wśród nich troje Wicemarszałków Sejmu i Senatu oraz Marszałek Sejmu III kadencji – mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

źródło:
Zobacz więcej