RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojewoda łódzki: Katastrofa smoleńska sprzed 11 lat to niezagojona rana

To wydarzenie na zawsze zmieniło Polskę i Polaków (fot. PAP/Paweł Supernak)
To wydarzenie na zawsze zmieniło Polskę i Polaków (fot. PAP/Paweł Supernak)

Katastrofa sprzed 11 lat to niezagojona rana dla rodzin ofiar, powód do najgłębszego wstydu tych, którzy wówczas prowadzili sprawy państwa – powiedział w sobotę wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Szef MON: Kontynuujemy misję prezydenta Kaczyńskiego [WIDEO]

– Pamiętamy o tych, którzy wówczas odeszli. Przede wszystkim o śp. panu prof. Lechu Kaczyńskim, prezydencie RP, zwierzchniku Sił Zbrojnych. Dziś...

zobacz więcej

Zdaniem wojewody tragedia z 10 kwietnia 2010 r. na zawsze pozostanie wydarzeniem, które zmieniło Polskę i Polaków. – Katastrofa smoleńska sprawiła, że z żalu za jej ofiarami pękło wiele serc – podkreślił Bocheński. – 10 kwietnia 2010 r. to jeden z najważniejszych dni współczesnej historii Polski. Każdy z nas pamięta, co wówczas robił, co czuł, z kim rozmawiał, w jaki sposób dowiedział się o katastrofie – mówił.

– Utraciliśmy wówczas Prezydenta , przedstawicieli elity politycznej i intelektualnej, którzy wybrali się, by oddać hołd pomordowanym, polskim bohaterom, których sowieci rzucili do bezimiennych mogił, by zabrać ich na zawsze Polsce i historii świata – wspominał.

„To powód do najgłębszego wstydu”
Wojewoda przyznał, że tragedia nadal wywołuje emocje. – Katastrofa sprzed 11 lat to niezagojona rana dla rodzin ofiar, powód do najgłębszego wstydu tych, którzy wówczas prowadzili sprawy państwa. Wielu chciałoby zapomnieć o tamtym dniu, ofiarach i o stracie, która do dziś odczuwamy – nie możemy na to pozwolić – powiedział wojewoda łódzki.

11 lat od katastrofy w Smoleńsku. Jak wygląda wyjaśnianie przyczyn? [KALENDARIUM WYDARZEŃ]

11 lat po katastrofie smoleńskiej nadal budzi ona spory. Przedstawiamy w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia związane z wyjaśnianiem...

zobacz więcej

W całym regionie odbywają się obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, m.in. w miejscach spoczynku jej ofiar.

Miejsca oddania pamięci w regionie


Ok. godz. 10:00 na cmentarzu w Spale (Łódzkie), na grobie generała Tadeusza Buka, kwiaty złoży wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. O 11.30 na Cmentarzu Starym w Łodzi, na grobie mecenas Joanny Agackiej-Indenckiej kwiaty złoży wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

W Łodzi na placu przed archikatedrą o 10.30 wojewoda Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc złożyli kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi, a o 11.45 mają złożyć przed obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Zduńskiej Woli.Przeczytaj także: 11 lat od katastrofy w Smoleńsku. Jak wygląda wyjaśnianie przyczyn? [KALENDARIUM WYDARZEŃ]

źródło:

Zobacz więcej