RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

11 kwietnia sklepy zamknięte (fot. Shutterstock/FamVeld)
11 kwietnia sklepy zamknięte (fot. Shutterstock/FamVeld)

W niedzielę, 11 kwietnia sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa niedziela handlowa odbędzie się 25 kwietnia. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Niedziele handlowe. Czy 21 marca zrobimy zakupy?

W niedzielę, 21 marca sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa handlowa...

zobacz więcej

W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. W placówkach handlowych obowiązują również nowe limity: jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw., oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

źródło:

Zobacz więcej