RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jacek Świat: Przeszkód w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej jest więcej, niż mi się wydawało

10 lat po katastrofie w Smoleńsku (fot. PAP/Paweł Kula)
10 lat po katastrofie w Smoleńsku (fot. PAP/Paweł Kula)

W pierwszym okresie po tej tragedii byłem nastawiony optymistycznie; teraz brak mi tego optymizmu, ale wiem, że przeszkód w wyjaśnieniu katastrofy jest więcej, niż mi się wydawało, to m.in. brak dokumentacji i dostępu do wraku – powiedział poseł PiS Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalli-Świat, która zginęła pod Smoleńskiem.

Rzeczniczka PiS o słowach Tuska: 11 lat temu było to samo. Przemysł pogardy i ataki

11 lat temu było to samo. Przemysł pogardy i ataki. Te same osoby, słowa, frustracja i ta sama nienawiść – napisała w piątek na Twitterze...

zobacz więcej

W sobotę w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości będzie miała charakter kameralny.

Jacek Świat o obchodach 11. rocznicy katastrofy


Jacek Świat podkreślił, że od 11 lat obchodzi rocznicę katastrofy we Wrocławiu, gdzie na Cmentarzu Ducha Świętego została pochowana jego żona. – Obchodzę tę smutną rocznicę we Wrocławiu. Zwykle te obchody miały swój scenariusz, który niestety i w zeszłym roku i w tym roku został okrojony do absolutnego minimum tzn. składamy kwiaty i znicze pod tablicami pamiątkowymi ofiar katastrofy. Tych tablic w tej chwili we Wrocławiu jest pięć – poinformował Świat.

– Oczywiście odbędę prywatną wizytę na cmentarzu, wieczorem odbędzie się msza święta zamówiona u przyjaciół, ale oczywiście nie będziemy masowo zapraszać ludzi, do kościoła wejdzie tylko kilkadziesiąt osób – dodał. – W związku z sytuacją epidemiczną – jak zaznaczył Świat – obchody we Wrocławiu będą skromne i kameralne.

– Będzie inaczej, niż w poprzednich latach, kiedy robiliśmy uroczysty apel pamięci na Rynku czy na pl. Wolności z udziałem wojska, z taką większą pompą. Były też czasami wydarzenia towarzyszące. Natomiast w tym roku i w zeszłym to bardzo skromne i kameralne obchody – podkreślił.

Śledztwo w sprawie katastrofy przedłużone


W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 r. Ponadto na sobotę zaplanowana jest emisja filmu z raportu podkomisji do spraw ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

Knap: Kwestia katastrofy smoleńskiej pozostaje bardzo ważna

W sobotę przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ocenił na antenie Polskiego Radia dziennikarz portalu tvp.info Robert Knap, kwestia...

zobacz więcej

Jacek Świat pytany o to, czy w jego ocenie proces wyjaśniania przyczyn katastrof jest na ukończeniu czy może on jeszcze potrwać, odparł, że brakuje mu w tej kwestii optymizmu. – W pierwszym okresie po tej tragedii byłem nastawiony dość optymistycznie, że mimo bardzo wielu trudności i przeszkód jednak da się tę sprawę wyjaśnić – powiedział.

– W tej chwili tego optymizmu mi brakuje. Nie ukrywam, że jestem zmartwiony i trochę zniecierpliwiony, że to wszystko tak długo trwa, ale jednocześnie rozumiem, jakie stoją przeszkody. One są znacznie większe niż mi się wydawało – przede wszystkim brak dokumentacji, brak dostępu do wraku, do czarnych skrzynek, do świadków. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe – dodał. Świat podkreślił, że obecnie czeka na wyniki prac zarówno prokuratury, jak i podkomisji.

– W tej chwili czekam, co z tego wszystkiego wyniknie. Wiemy, że są prowadzone badania zlecone za granicą. Prokuratura i podkomisja też prowadzą swoje prace, ale mogę w tej chwili tylko czekać. Zobaczymy, co z tego wyniknie – powiedział poseł PiS.

Aleksandra Natalli-Świat: Kim była?


Aleksandra Natalli-Świat była wieloletnią posłanką PiS Sejmu V i VI kadencji oraz szefową komisji finansów publicznych. Od stycznia 2008 r. była również wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości pełniła liczne funkcje w samorządzie dolnośląskim, w tym m.in. w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. W czasach studenckich działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nadano jej pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska i honorowego obywatela Wrocławia. 28 czerwca 2010 przy dawnym biurze poselskim Aleksandry Natalli-Świat na placu Solnym we Wrocławiu odsłonięto poświęconą jej tablicę pamiątkową.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:

Zobacz więcej