RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus. Dwa miliardy dolarów na szczepienia w krajach rozwijających się

Bank Światowy przeznaczył 2 mld dolarów na szczepienia w krajach rozwijających się (fot. Pixabay/NikolayFrolochkin)
Bank Światowy przeznaczył 2 mld dolarów na szczepienia w krajach rozwijających się (fot. Pixabay/NikolayFrolochkin)

Bank Światowy przeznaczy do końca kwietnia dwa miliardy dolarów na sfinansowanie szczepień przeciwko COVID-19 w około 40 krajach rozwijających się - powiedział w piątek dyrektor zarządzający tej instytucji Axel van Trotsenburg.

Koronawirus. Miliardy na walkę ze skutkami pandemii

Zarząd Banku Światowego zatwierdził fundusze w wysokości 12 mld dolarów dla krajów rozwijających się na zakupy i dystrybucję szczepionek na...

zobacz więcej

To część puli około 12 miliardów dolarów, którą Bank Światowy udostępnił w całości na rozwój, dystrybucję i produkcję szczepionek w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Światowe władze zdrowotne ostrzegają jednak, że walka z koronawirusem może zostać przegrana, jeśli tempo szczepień w krajach rozwijających się nie przyspieszy. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek, że istniejące szczepionki mogą stać się nieskuteczne, jeśli wirus nadal będzie rozprzestrzeniał się i mutował.

– Nawet te kraje, które mają duży dostęp do szczepionek, nie będą bezpieczne, ponieważ mogą pojawić się nowe warianty, odporne na obecnie istniejące szczepionki - powiedział.

Tedros wezwał do większej woli politycznej, aby zwiększyć produkcję szczepionek i dzielić się nimi, w tym poprzez wstrzymane zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek, co Światowa Organizacja Handlu (WTO) dopuszcza w sytuacjach kryzysowych.

– W naszym życiu nie widzieliśmy żadnej tak poważnej sytuacji kryzysowej. Jeśli nie wykorzystamy teraz tej możliwości, to kiedy to zrobimy? Matką wszystkich problemów jest brak woli politycznej - apelował Tedros.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej