RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie respektują żałoby po księciu Filipie. Kolejne zamieszki w Belfaście

Funkcjonariuszy obrzucono w północnym Belfaście butelkami i kamieniami (fot. PAP/EPA/Mark Marlow)
Funkcjonariuszy obrzucono w północnym Belfaście butelkami i kamieniami (fot. PAP/EPA/Mark Marlow)

W Belfaście w piątek wieczorem ponownie doszło do sporadycznych ataków na policję, mimo że przywódcy lojalistów apelowali wcześniej, by z powodu śmierci księcia Filipa nie organizować żadnych demonstracji - podała irlandzka stacja RTE.

Książę Filip nie żyje

Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, nie żyje. Książę Edynburga Zmarł dziś nad ranem w wieku 99 lat w zamku Windsor – potwierdził...

zobacz więcej

Funkcjonariuszy obrzucono w północnym Belfaście butelkami i kamieniami, ale jak zaznacza RTE, zamieszki mają znacznie mniejszą skalę niż w poprzednich dniach. Wcześniej liderzy lojalistów wzywali, by z racji żałoby po śmierci męża królowej Elżbiety nie organizować żadnych protestów.

W Irlandii Północnej od początku zeszłego tygodnia niemal codziennie dochodziło - przede wszystkim w dzielnicach lojalistycznych - do ataków na policję i zamieszek. Najpoważniejszy przebieg miały w środę wieczorem, gdy porwano i spalono miejski autobus. Jak podała w piątek policja, od momentu ich rozpoczęcia obrażenia odniosło 74 funkcjonariuszy.

Zamieszki w Belfaście. Uprowadzono i spalono autobus miejski

Podczas środowych zamieszek w Belfaście uprowadzono, a następnie spalono autobus miejski – poinformowała północnoirlandzka policja. Ich uczestnicy...

zobacz więcej

Przyczyny zamieszek


Bezpośrednią przyczyną zamieszek była decyzja północnoirlandzkiej prokuratury, by nie postawić nikomu zarzutów w związku z pogrzebem wysokiego rangą bojownika Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), w którym - mimo restrykcji epidemicznych - uczestniczyło ok. 2000 osób, w tym 24 polityków republikańskiej partii Sinn Fein. Spotęgowało to narastające od kilkunastu tygodni wśród unionistów i lojalistów niezadowolenie z protokołu w sprawie Irlandii Północnej, który jest częścią umowy o brexicie. Dokument ten faktycznie stworzył granicę celną między tą prowincją a resztą Zjednoczonego Królestwa. Efektem są zarówno problemy z dostawami towarów do Irlandii Północnej, jak i obawy unionistów i lojalistów o to, że ta sytuacja zagrozi politycznemu status quo.

Hołd i kondolencje po śmierci księcia Filipa złożyli liderzy wszystkich partii mających reprezentację w północnoirlandzkim parlamencie, w tym - na co zwrócono uwagę - także Sinn Fein, partii, której celem jest przyłączenie Irlandii Północnej do Irlandii i która przez wiele lat była uważana za polityczną reprezentację IRA.

Książę Filip, małżonek królowej Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w piątek rano w wieku 99 lat.

źródło:

Zobacz więcej