RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje dziennikarz śledczy. Został zastrzelony przed domem [WIDEO]

Jeorjos Karaiwaz, dziennikarz śledczy prywatnej greckiej telewizji Star, został zastrzelony w piątek przez nieznanych sprawców pod własnym domem w Alimos, na południowych przedmieściach Aten. Służby zabezpieczyły okoliczny teren. Zaraz po ukazaniu się wiadomości o zabójstwie wiele greckich mediów przerwało nadawanie programu.

Nie żyje dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc. Przed śmiercią poprowadził swój ostatni program

Nie żyje wieloletni dziennikarz i prezenter „Panoramy” TVP3 Gdańsk Piotr Świąc. Zmarł w wypadku samochodowym, do którego doszło w piątek późnym...

zobacz więcej

„To zabójstwo zszokowało nas wszystkich. Władze prowadzą już dochodzenie w tej sprawie” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka rządu Aristotelia Peloni.

50-letni dziennikarz pracował dla wielu greckich mediów i założył blog informacyjny bloko.gr. „Ktoś, za pomocą kul, postanowił go uciszyć i uniemożliwić mu pisanie artykułów” – głosi wpis opublikowany na blogu.

Prywatne radio Skai podało, że dziennikarz „zginął w śmiertelnej zasadzce”, trafiony „kilkoma kulami w drodze do domu z programu telewizyjnego”. Przed jego domem znaleziono 17 łusek. Według wstępnych doniesień strzelały do niego dwie osoby jadące na motocyklu.

– To była egzekucja dziennikarza. Wszyscy ludzie prasy są zszokowani. Ci, którzy myślą, że mogą uciszyć dziennikarzy takimi działaniami, są w błędzie – powiedziała Maria Antoniadou, przewodnicząca związku zawodowego dziennikarzy w Atenach podczas konferencji prasowej.

Nie żyje dziennikarz TVP Andrzej Szpak

zobacz więcej

Choć w Grecji prywatne media są często celem aktów wandalizmu, morderstwa dziennikarzy należą do rzadkości. Niektórzy dziennikarze po otrzymaniu pogróżek proszą policję o ochronę, ale według dotychczasowych ustaleń Karaiwaz jej nie miał.

W 2010 roku Sokratis Jeolias, grecki dziennikarz śledczy i bloger, został zabity przed swoim domem na przedmieściach Aten. O morderstwo została oskarżona skrajne lewicowa grupa. Do tej pory nie udało się znaleźć sprawców.

W lipcu ubiegłego roku właściciel tabloidu Stefanos Chios przeżył postrzały w szyję i klatkę piersiową. Sprawa jest nadal przedmiotem śledztwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej