SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Knap: Kwestia katastrofy smoleńskiej pozostaje bardzo ważna

10 kwietnia mija 11. rocznica katastrofy smoleńskiej (fot. PAP/Paweł Supernak)
10 kwietnia mija 11. rocznica katastrofy smoleńskiej (fot. PAP/Paweł Supernak)

W sobotę przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ocenił na antenie Polskiego Radia dziennikarz portalu tvp.info Robert Knap, kwestia katastrofy pozostaje bardzo ważna dla Polski w stosunkach z Rosją.

„Samolot został strącony”. „Alarm!” o tajemniczej katastrofie Tu-134 [WIDEO]

– Widziałem w oknach twarze pasażerów, zrozumiałem, że coś jest nie tak, bo byli przerażeni. Zbieraliśmy szczątki ludzi, ale niewiele pozostało....

zobacz więcej

– Chodzi o kwestię wyjaśnienia do końca przyczyn katastrofy i roli, jaką miała Rosja w postępowaniu. Jaki interes miała Rosja, aby w ten sposób poprowadzić śledztwo? Dla Rosji ta kwestia jest w zasadzie zamknięta. Podnoszenie przez nas pytań traktowane jest jako wichrzycielstwo – powiedział Knap w rozmowie z Polskim Radiem.

– W Rosji próbuje się to przedstawiać jako niestabilność dyplomatyczną i polityczną na arenie międzynarodowej. Postępowanie Rosjan ws. Smoleńska było nakierowane na jak najszybsze zamknięcie śledztwa i zamiecenie tematu pod dywan – ocenił.

Z kolei zdaniem zastępcy redaktora naczelnego „Super Expressu” Huberta Biskupskiego, z punktu widzenia dyplomacji katastrofa smoleńska to już „prehistoria”. – Od 2010 roku wydarzyły się rzeczy dużo większego kalibru w polityce międzynarodowej - okupacja Krymu i wojna w Donbasie – powiedział.

– W tej chwili te sprawy determinują stosunki polsko-rosyjskie, a szerzej relacje Rosji z Zachodem. Dochodzi do tego kwestia budowy Nord Stream 2 i dywersyfikacji surowców. Chodzi o geopolitykę i rosyjski ekspansjonizm, próby odwojowania utraconych stref wpływów, zarówno militarnie jak i gospodarczo – zaznaczył.

Czytaj także: Nowe nagranie z kwietnia 2010. „Tak nie bada się nawet wypadku drogowego” [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej