RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Akcja phishingowa poprzez maile. Poczta Polska ostrzega

Polska poczta ostrzega przed fałszywymi wiadomościami (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Polska poczta ostrzega przed fałszywymi wiadomościami (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link podobny do prawdziwej domeny Poczty Polskiej – ostrzega spółka w piątkowym komunikacie. Fałszywe wiadomości e-mail zawierają niepoprawny adres różniący się od prawdziwego jednym znakiem.

Atak hakerski na LinkedIn. Skradziono dane pół miliona użytkowników

Około pół miliona danych użytkowników serwisu LinkedIn zostało wykradzionych. Jak podano, dane zostały wystawione na sprzedaż na jednym z...

zobacz więcej

„Po raz kolejny cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, w celu pozyskania danych osobowych lub pieniędzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail wykorzystując logo i nazwę spółki” – czytamy w komunikacie spółki.

Poczta Polska podała, że cyberprzestępcy ponownie podszywają się pod markę spółki, kierując do jej klientów wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link podobny do prawdziwej domeny Poczty Polskiej. Najnowsza akcja phishingowa dotyczy zastosowania adresu strony „poczta-po1ska.pl”, który różni się od prawdziwej domeny poczta-polska.pl tylko jednym znakiem – tj. cyfrą „1” zamiast podobnej do niej małej litery „l”.

„Ataki phishingowe godzą nie tylko w dobre imię i interesy znanych oraz szanowanych firm, ale także w osoby prywatne, które często padają ofiarą oszustwa. Jednym ze sposobów przywłaszczenia danych osobowych internautów i ich kont jest wykorzystanie techniki manipulacji, polegającej na wywieraniu określonego wpływu i zachowania poprzez rozsyłanie wiadomości e-mail, z wykorzystaniem bardzo podobnych do oryginalnych i zastrzeżonych domen firm oraz instytucji. Największym zagrożeniem w takich sytuacjach bywa przekazanie przez internautę-adresata phishingowej wiadomości dostępu do indywidualnego konta bankowości elektronicznej, danych logowania i wrażliwych danych osobowych” – wyjaśniono.

Poczta Polska jest największym operatorem usług pocztowych na rodzimym rynku. Spółka zatrudnia blisko 80 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych.

Czytaj także: Oszukane metodą „na policjanta". Znane aktorki straciły blisko milion złotych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej