RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne opóźnienie dostaw szczepionek w UE. AstraZeneca informuje

Deficyt ma dotknąć wszystkie państwa członkowskie po równo (fot. J.Merida/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Deficyt ma dotknąć wszystkie państwa członkowskie po równo (fot. J.Merida/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Koncern AstraZeneca poinformował w piątek, że spóźni się z dostawą połowy planowanych na ten tydzień dostaw szczepionki przeciwko COVID-19 do krajów Unii Europejskiej – podała agencja AFP. W efekcie UE otrzyma 1,3 mln zamiast 2,6 mln dawek.

WHO o łączeniu szczepionek na COVID-19. Zalecono je we Francji

Jak dotąd nie ma danych, na podstawie których można zalecić łączenie różnych szczepionek przeciwko COVID-19 - stwierdził ekspert Światowej...

zobacz więcej

– Zakomunikowaliśmy Komisji Europejskiej i państwom członkowskim w ubiegłym tygodniu, że jedna z dwóch partii przeznaczonych do dostawy będzie musiała zostać sprawdzona i zostanie dostarczona wkrótce – powiedział agencji rzecznik brytyjsko-szwedzkiej firmy.

Jednocześnie koncern zapewnił, że dotrzyma harmonogramu dostaw zaplanowanych na cały drugi kwartał, choć mogą wystąpić tygodniowe wahania w ilości dostarczanych szczepionek ze względu na niewielkie opóźnienia w wypełnianiu fiołek i kontroli jakości.

Wstrzymano ponad milon dawek


Według „Financial Times”, wstrzymana partia produktu zawiera 1,3 mln z 2,6 mln dawek, które miały trafić do państw UE w tym tygodniu. Deficyt ma dotknąć wszystkie państwa członkowskie po równo. W ciągu ostatniego tygodnia niektóre państwa Unii ograniczyły stosowanie szczepionki firmy, zalecając ją osobom starszym. To efekt możliwego związku szczepionki z występowaniem bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi połączonych z niedoborem płytek krwi, głównie u osób młodszych, zwłaszcza kobiet. We Francji władze zaleciły osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneki , by w ramach drugiej dawki przyjęły szczepionkę Pfizera lub Moderny. Dotyczy to 533 tys. osób poniżej 55. roku życia.

źródło:

Zobacz więcej