RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egipt: Nie wypuścimy Ever Given, zanim właściciel nie zapłaci

Kontenerowiec przez blisko tydzień blokował Kanał Sueski (fot. Mahmoud Khaled/Getty Images)
Kontenerowiec przez blisko tydzień blokował Kanał Sueski (fot. Mahmoud Khaled/Getty Images)

Władze Egiptu poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania. – Statek pozostanie tutaj do zakończenia śledztwa i wypłaty odszkodowania – powiedział w egipskiej państwowej telewizji Osama Rabie, szef Zarządu Kanału Sueskiego, cytowany przez „Wall Street Journal”.

Znów kłopoty na Kanale Sueskim. Na pomoc wysłano holowniki

Ruch na Kanale Sueskim został spowolniony przez płynący pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford, który miał problemy z silnikiem. Na pomoc zostały...

zobacz więcej

– Mamy nadzieję na szybkie porozumienie. W chwili, gdy zgodzą się na odszkodowanie, statek będzie mógł ruszyć – podkreślił Rabie. Nie określił jakiej kwoty domagają się egipskie władze jako odszkodowania. W ubiegłym tygodniu powiedział za to, że Egipt może się domagać około jednego miliarda dolarów jako pokrycia kosztu operacji uwolnienia statku, utraty opłat tranzytowych – ważnego źródła obcej waluty dla kraju i innych kosztów związanych z zablokowaniem Kanału.

Według oceny londyńskiej firmy analitycznej Refinitiv, sama blokada Kanału Sueskiego kosztowała Egipt 95 mln dolarów utraconych opłat tranzytowych.

Kanał Sueski – ważny szlak handlowy


Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie.

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na Kanale Sueskim 23 marca. Po niecałym tygodniu, 29 marca, na jego pokład weszli śledczy, aby zbadać przyczynę wypadku i ocenić, czy jednostka nie ma żadnych uszkodzeń. Łącznie na Kanale zablokowane zostały 422 statki, w tym kontenerowce.

Według wstępnych ustaleń Ever Given utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana podczas burzy piaskowej i silnego wiatru

Czytaj także: Dwa polskie statki utknęły w Kanale Sueskim na 8 lat

źródło:

Zobacz więcej