RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sojuz z astronautami na pokładzie wystartował na ISS [WIDEO]

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w piątek Sojuz MS-18 z trzyosobową załogą. Astronauci mają dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), aby podczas 6-miesięcznej misji pracować nad setkami eksperymentów z zakresu biologii, biotechnologii, nauk fizycznych i nauk o Ziemi.

Sojuz wystartuje z opóźnieniem. Mieszkańcom Jakucji grozi upadek części rakiety

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała w sobotę, że start rakiety nośnej Sojuz-2.1a/Fregat, która miała wynieść na orbitę 38 satelitów...

zobacz więcej

Na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18 znaleźli się: astronauta amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Mark Vande Hei oraz rosyjscy kosmonauci Oleg Nowicki i Piotr Dubrow.

Na ISS amerykańsko-rosyjska trójka dołączy do Kathleen Rubins, Michaela Hopkinsa, Victora Glovera i Shannon Walker z NASA, Rosjan Siergieja Ryżykowa i Siergieja Kud-Swierczkowa oraz japońskiego astronauty Soichi Noguchiego.

Rubins, Ryżykow i Kud-Swierczkow przybyli na statku Sojuz MS-17 w październiku 2020 roku; Hopkins, Glover, Walker i Noguchi – załoga kapsuły SpaceX Crew Dragon Resilience – dołączyli do nich w listopadzie.

Dla inżyniera pokładowego Vande Hei jest to druga misja kosmiczna. Dla dowódcy Sojuza, Nowickiego jest to trzecia misja, a dla inżyniera pokładowego Dubrowa – pierwsza.

Start przypadł na trzy dni przed 60. rocznicą pierwszego lotu człowieka w kosmos, radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina, i 40. rocznicą pierwszego startu promu kosmicznego NASA.

Zobacz także: Rakieta nośna Sojuz-2 wystartowała


źródło:
Zobacz więcej