RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak hakerski na LinkedIn. Skradziono dane pół miliona użytkowników

LinkedIn zaatakowany przez hakerów (fot. Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
LinkedIn zaatakowany przez hakerów (fot. Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Około pół miliona danych użytkowników serwisu LinkedIn zostało wykradzionych. Jak podano, dane zostały wystawione na sprzedaż na jednym z hakerskich forów internetowych. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wskazali, że chodzi m.in. imiona, nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów, oraz informacje dotyczące kariery zawodowej i płci.

Atak hakerski na fiński parlament. Podejrzenia padły na Chiny

Atak hakerski na parlament Finlandii, do którego doszło jesienią ubiegłego roku, jest związany z działaniem grupy hakerskiej, tzw. APT31 – podała w...

zobacz więcej

Serwis LinkedIn wydał w tej sprawie oświadczenie. „Zbadaliśmy domniemany zestaw danych LinkedIn, który został wystawiony na sprzedaż i ustaliliśmy, że w rzeczywistości jest to agregacja danych z wielu witryn internetowych i firm” – można przeczytać w oświadczeniu.

Jak dodano, dane, które trafiły na sprzedaż, nie zostały pozyskane na skutek włamania do bazy danych strony.

Jednocześnie serwis zapewnia, że wykradzione dane nie zawierają prywatnych informacji dotyczących użytkowników. Oznacza to, że przejęte dane zawierają tylko informacje, które są publicznie dostępne na czyjejś stronie internetowej i innych miejscach.

Jak podaje z kolei portal cyberdefence24.pl, „należy mieć na uwadze, że cyberprzestępcom wystarczy adres e-mailowy, aby wywołać poważane szkody”. Hakerzy mogą łączyć informacje pochodzące z różnych incydentów i źródeł. W ten sposób można stworzyć konkretny profil ofiary w celu np. kradzieży tożsamości.

Czytaj także: Cyberatak na francuski szpital. Sprawcy żądają 50 tys. dolarów w bitcoinach

źródło:
Zobacz więcej