RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brazylijski wariant koronawirusa u sąsiadów Polski

Brazylijski wariant koronawirusa w Czechach (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)
Brazylijski wariant koronawirusa w Czechach (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

W czeskim powiecie Dieczin w pobliżu granic z Niemcami pojawiły się dwa przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa – poinformował w piątek minister zdrowia Czech Petr Arenberger. Odmiana ta została tam najprawdopodobniej przywieziona z zagranicy. Trwa sprawdzanie i ustalanie kontaktów zakażonych osób. W powiecie odwołano otwarcie szkół podstawowych.

Burza w czeskim parlamencie. Stan wyjątkowy przedłużony

Po kilkugodzinnych dyskusjach i dwugodzinnej przerwie tuż przed głosowaniem posłowie zgodzili się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 14 dni....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Powrót dzieci do szkół z najmłodszych roczników podstawówek w powiecie Dieczin został wstrzymany do 19 kwietnia. W pozostałej części kraju rozpoczną się zajęcia wymiennie w klasach i on-line. Otwarciu szkół towarzyszą powtarzane co tydzień testy dzieci oraz obowiązek noszenia masek FFP2, wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie dystansu społecznego.

Arenberger powiedział, że kontynuowany jest pozytywny trend i epidemia w Czechach zwalnia. Zmniejsza się liczba hospitalizowanych, ale w danych ministerstwa zdrowia jeszcze nie widać wpływu świąt wielkanocnych.

Czeski szef resortu zdrowia podkreślił, że w czwartek podano rekordową liczbę szczepionek jednego dnia – 58 928. Przynajmniej jedną dawkę przyjęło już 1 971 079 Czechów, a dwie około 663 tys. Według ministra do końca czerwca może zostać zaszczepionych 58 proc. populacji.

Zobacz także: Czechy krytykują podział szczepionek w UE


Premier Andrej Babisz, który uczestniczył w piątek w rozpoczęciu próbnych szczepień na stadionie Arena o2 powiedział, że planowanemu szczepieniu 100 tys. osób dziennie przeszkadza brak preparatów. Zdaniem czeskiego premiera w ministerstwie zdrowia powinna powstać strategia szczepień na najbliższe dwa lata.

źródło:

Zobacz więcej