RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

25 wpadek, manipulacji, kłamstw i kompromitacji Onetu

Onet – fake newsy, manipulacje i przeprosiny (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Onet – fake newsy, manipulacje i przeprosiny (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Hologram. Wszyscy pamiętamy, jak prawnicy broniący szefa Onetu Bartosza Węglarczyka sugerowali, że dziennikarz wcale nie wypowiedział kontrowersyjnych słów, bo jego wizerunek w studiu był jedynie wytworem nowoczesnych technologii. Teraz wokół portalu należącego do RASP znów jest głośno, gdyż dziennikarze wydawcy zaatakowali prezydenta RP aferą bazującą na fake newsie. Niestety, podobnych wpadek i manipulacji było znacznie więcej. Prezentujemy jedynie 25 z nich.

Kolejne kompromitacje Onetu. Dziubka kasuje tweeta o prezydencie

Kuriozalna afera rozpętała się w internecie po tym, jak część dziennikarzy rozpowszechniła fake newsa dotyczącego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mimo...

zobacz więcej

 1. Dziennikarz Onetu atakuje prezydenta

Gdy Kancelaria Prezydenta RP pokazała zdjęcie z rozmowy Andrzeja Dudy z królem Jordanii, w sieci pojawił się fake news. Sugerowano w nim, że telefon głowy państwa wcale nie jest podłączony do sieci. Niesprawdzoną informację podchwycił m.in. Kamil Dziubka z Onetu. Co ciekawe, nawet po wyjaśnieniach opublikowanych przez rzecznika Andrzeja Dudy, redaktor sugerował, że współpracownicy prezydenta okłamują internautów. Po pewnym czasie usunął swój post, a dobę później publicznie przeprosił najważniejszą osobę w państwie.

Inną strategię przyjął redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk. Ten nazwał część użytkowników sieci głupcami i wdał się z nimi w polemikę.

 2. Rozmywanie odpowiedzialności za Holokaust

Gdy z okazji Świąt Bożego Narodzenia portal Onet opublikował artykuł, w którym pochylał się nad smutnym losem żołnierzy Wehrmachtu okupujących m.in. nasz kraj, wydawało się, że nic już nas ze strony tej redakcji nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego.

Minęły dwa miesiące i dyrektor Bartosz Węglarczyk postanowił upamiętnić rocznicę dojścia do władzy w Niemczech narodowych socjalistów… wybielając naród niemiecki w kontekście nazistowskich zbrodni.

Wiceszef dyplomacji punktuje Węglarczyka. Przypomina deepfake

Doniesienia, że Fortu Trump w Polsce nie będzie, są fake newsem – oświadczyła ambasador USA Georgette Mosbacher. Naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk...

zobacz więcej

 3. Szczepionkowy „bałagan”? Szpital Narodowy: To fake news

Na początku kwietnia 2021 roku na portalu Onet ukazał się artykuł pt. „Jak wyglądają szczepienia na Stadionie Narodowym? »Bałagan do kwadratu«”. Dołączono do niego materiał wideo z relacją reportera, który opisuje akcję szczepień. Zarówno tytuł, nagłówek i spisane w tekście relacje rozmówców Onetu miały wydźwięk negatywny.

– Reporter w prezentowanym materiale rozmawiał z osobami, które – mimo naszych apeli – przyszły na szczepienie z ponad godzinnym wyprzedzeniem i tylko z tego powodu musiały zaczekać na swoją kolejkę – wyjaśniła później w specjalnym oświadczeniu rzeczniczka Szpitala Narodowego Iwona Sołtys.

 4. To nie Bartosz Węglarczyk. To hologram

Równo rok temu media obiegła informacja portalu wpolityce.pl, że prawnicy redaktora naczelnego Onetu w odpowiedzi na pozew byłego wiceministra sprawiedliwości odpierają zarzuty, pisząc o technologii deep fake i hologramie dziennikarza.

– Naczelny Onetu fizycznie siedział przede mną. Podał mi rękę, rozmawialiśmy. Był to Bartosz Węglarczyk – zapewniał jednak polityk Zjednoczonej Prawicy Jacek Ozdoba. To on siedział bowiem w studiu, gdy z ust Węglarczyka padły słowa o tym, jakoby były wiceminister Łukasz Piebiak wulgarnie zwracał się w stronę I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf.

O całą sprawę chcieliśmy oczywiście zapytać samego zainteresowanego. – Ja nie rozmawiam z TVP, nic pan ode mnie nie wyciągnie – powiedział Węglarczyk.

Z kolei RASP wydał specjalny komunikat. „Oświadczamy, iż żaden z prawników Ringier Axel Springer Polska nie twierdził, że Onet stosuje technologię deep fake” – poinformowała spółka.

Afera z „hologramem” Węglarczyka. RASP wyciąga konsekwencje

„Fragmenty materiałów procesowych przygotowanych przez zewnętrzną kancelarię prawną, dotyczące stosowania technologii deep fake, w żadnej mierze...

zobacz więcej

 5. Hajlował z Greniuchem, później siał dezinformację w Onecie

Gdy media obiegły szokujące zdjęcia nowego szefa wrocławskiego IPN Tomasza Greniucha (wykonującego nazistowski gest), sytuację postanowił wykorzystać naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, nawiązując do błyskawic na maseczkach manifestantów Strajku Kobiet.

Dziennikarz i publicysta Wojciech Mucha odpowiedział Węglarczykowi, wskazując na postać Bartosza Bekiera, który hajlował na tej samej demonstracji co Greniuch, a ostatnio został „siejącym dezinformację” ekspertem Onetu.

 6. Schwertner z Onetu złapany na kłamstwie

Dziennikarz Janusz Schwertner z Onet Wiadomości stwierdził w swoim tekście, że Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak – kontrolując oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie – nie wspomniał, że nowe łóżka w placówce zostały zakupione nie z budżetu państwa, lecz przez WOŚP. Informacja poszła w świat.

Tymczasem rzecznik wymienił fundację dokładnie w tym wpisie, o którym wspominał Schwertner.

Doktorant UW i publicysta oko.press oskarżany o gwałt na 20-letniej studentce

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że została zgwałcona przez doktoranta z tej uczelni. – Koleżanki ostrzegały mnie przed nim. Wszyscy...

zobacz więcej

 7. Onet grzmiał o bezprawnym odtajnianiu. Cenckiewicz: To kłamstwo

W artykule „Sławomir Cenckiewicz oraz Wojskowe Biuro Historyczne pod lupą służb i prokuratury” portal Onet poinformował, że „tajne i ściśle tajne dokumenty z archiwów wojskowych były bezprawnie odtajniane przez szefa Wojskowego Biura Historycznego Sławomira Cenckiewicza i jego współpracowników”.

– Twierdzenia o bezprawnym odtajnianiu akt są kłamstwem wielokrotnie prostowanym w odpowiedziach dla Onetu – zaznaczył na Twitterze szef Wojskowego Biura Historycznego (WBH) prof. Sławomir Cenckiewicz.

 8. Janusz Schwertner manipuluje słowami ministra Dery

„Andrzej Dera pytany o słowa o. Rydzyka: też mam pokusy” – wpis o takiej treści zamieścił na Twitterze dziennikarz Onetu Janusz Schwertner sugerując, że polityk usprawiedliwia pedofilię. Problem polegał jednak na tym, że słowa prezydenckiego ministra zostały wyrwane z szerszego kontekstu.

Co w rzeczywistości powiedział polityk? „Kwestia pokus. Ja mam pokusy. Każdy z nas ma pokusy, natomiast nie może być usprawiedliwienia. To trzeba rozgraniczyć. (…) Nie ma, nie było i nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla tych, którzy takim pokusom (pedofilii – red.) ulegają i popełniają te przestępstwa.”

 9. Wywiad Onetu z faszyzującym ekstremistą

W portalu Onet ukazał się również wywiad z liderem skrajnie prawicowej Falangi Bartoszem Bekierem, współpracującym w przeszłości z prokremlowską partią Zmiana. Internauci nie kryli zdziwienia. „Hej Węglarczyk, dobrze się tam w Onecie czujecie robiąc wywiad i uwiarygadniając ruskiego agenta?” – pytali.

Mieszkaniec Krakowa rozpoznał organizatora orgii. „Oszukał mnie wiele lat temu!”

– W 2004 r. wynajął ode mnie mieszkanie w Krakowie. Nie płacił, a potem okazało się, że prowadził tam niby kancelarię i naciągał ludzi – mówi...

zobacz więcej

 10. Wywiad Onetu z poszukiwanym listami gończymi

Innym razem portal Onet zamieścił rozmowę z organizatorem seks party w Brukseli. Mężczyzna opisywał szokujące zdarzenia i oskarżał polityków PiS, że oni również biorą udział w orgiach.

Portal tvp.info szybko poinformował, że mężczyzna ten jest prawdopodobnie poszukiwany przez policję. Później okazało się, że faktycznie, ma on na swoim koncie kilka przestępstw, siedział w więzieniu, a ostatecznie  uciekł z kraju i unika wymiaru sprawiedliwości. Mężczyzna jest poszukiwany listami gończymi.

 11. Dziennikarz Onetu przeprasza za podanie nieprawdziwych informacji

Pod koniec ubiegłego roku media obiegł fake news, jakoby procedowany w parlamencie projekt ustawy o zawodzie farmaceuty miał związek z klauzulą sumienia. Informację udostępniał m.in. dziennikarz Onetu Janusz Schwertner, który jednak, po dyskusji m.in. z rzecznikiem Naczelnej Izby Aptekarskiej, przeprosił za swój wpis.

Jak informowaliśmy, tweet o treści: „Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatywy”, nadal znajdował się jednak na koncie redaktora naczelnego portalu Bartosza Węglarczyka.

 12. „Onet wpisuje się w bolszewicką propagandę”

„»Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć«. Lekarz Armii Czerwonej pisze z frontu poruszające listy do żony” – tak jeden z materiałów związanych w Bitwą Warszawską zatytułował portal Onet.

Swojego oburzenia nie krył Grzegorz Kuczyński. Jak oceniał historyk i ekspert ds. wschodnich, Onet „wpisuje się w bolszewicką/sowiecką/rosyjską propagandę”. „Hańba!” – tweetował.

RASP wytacza procesy polskim dziennikarzom. „Będą rozmowy z Niemcami”

– Wytaczanie procesów z bardzo poważnymi oczekiwaniami finansowymi koncernów wobec polskich dziennikarzy jest rodzajem dążenia do cenzury, chęci...

zobacz więcej

 13. Kaleta pozywa Onet i Schwertnera. Chodzi o reprywatyzację

„W związku z faktem, że to perfidne kłamstwo ciągle jest w tekście Onetu, a skutkuje ono powstaniem skierowanej na mnie fali nienawiści, zdecydowałem się na wytoczenie powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko Onetowi i red. Schwertnerowi (oprócz wniosku o sprostowanie)” – napisał w czerwcu 2020 roku na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Chodziło o manipulacje, jakich dopuścić miał się autor tekstu o rzekomych kulisach śmierci działaczki społecznej Anny Kryńskiej.

 14. Grafika Onetu z niemieckimi obozami w Polsce?

Portal Onet w dniu 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej opublikował grafikę, na której niemieckie nazistowskie obozy zagłady były naniesione na aktualną mapę Europy i Polski.

– Polska dyplomacja wielokrotnie reagowała na taką dezinformację – komentował w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W sprawie nic złego nie widział jednak redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

„To zastraszanie”. Sprawa pozwu RASP przeciw dziennikarzom przed sejmową komisją kultury

Sejmowa komisja kultury zajmie się sprawami dziennikarzy, którzy zostali pozwani przez Ringier Axel Springer. Skala działania tego wydawnictwa daje...

zobacz więcej

 15. Onet zmanipulował słowa Andrzeja Dudy

„Prezydent o sytuacji w Trójce: śpiewać, słuchać i puszczać piosenki każdy może” – w ten sposób portal Onet zapowiedział rozmowę Andrzeja Dudy z internautami. Powód?

Prezydent w sesji pytań i odpowiedzi odniósł się do zamieszania wokół radiowej Trójki i Listy Przebojów. Treść wpisu Onetu nie była jednak cytatem, a zmanipulowaną wersją słów prezydenta. Sugerowano w ten sposób, że głowy państwa nie obchodzi sytuacja w stacji.

 16. Piebiak: Onet nie wykonał decyzji sądu

Sędzia Piebiak był wiceministrem sprawiedliwości. 20 sierpnia 2019 r. po publikacji Onetu, w której opisany został kontakt, jaki ówczesny wiceszef MS miał utrzymywać z kobietą o imieniu Emilia, zrezygnował z funkcji.

Piebiak domagał się, aby portal umieścił przy tekście dotyczącym rzekomej afery hejterskiej specjalne oświadczenie. Sąd faktycznie udzielił takiego zabezpieczenia, ale jak przekonywał Piebiak, redakcja nie opublikowała notki przy tekście. Więcej o sprawie  TUTAJ.

 17. Róża Thun z dziennikarką Onetu rozważały, jak ukarać Polskę

Nie wiem, czy można dawać komuś kary za organizowanie wyborów, za nieprzestrzeganie zasad higieny czy narażanie obywateli – zastanawiała się w Onecie europosłanka PO Róża Thun.

Nad tym samym myślała prowadząca rozmowę dziennikarka. – Ale zawsze można ograniczyć fundusze, można coś wstrzymać – podpowiadała.

Zbulwersowany minister Niedzielski pisze do prezesa RASP ws. okładki „Faktu”

W czasie walki z epidemią COVID-19, gdy najskuteczniejszą linią obrony są szczepienia, podległa panu gazeta „Fakt” za najwłaściwsze uznała...

zobacz więcej

 18. Iwona Kutyna z Onetu życzyła sędziemu zakażenia COVID-19

„Nie sposób przywyknąć do kłamstw i pomówień, ale nie spodziewałem się, że ktoś będzie życzył zarażenia koronawirusem” – napisał sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Była to reakcja na wypowiedź dziennikarki Onetu. Jak tłumaczył, Iwona Kutyna zasugerowała, że zarażenie sędziego byłoby pozytywnym zjawiskiem.

 19. Onet zaprosił sztabowca Kidawy i przedstawił go jako niezależnego eksperta

Był luty 2020 roku. Trwały przygotowania do kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. „Ekspert do spraw wizerunku” – tak dziennikarka portalu onet.pl przedstawiła internautom dr. Mirosława Oczkosia.

Nie poinformowała, że ów specjalista od marketingu politycznego pracuje w sztabie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Tymczasem Oczkoś wykpiwał podczas wywiadu jej głównego kontrkandydata, prezydenta Andrzeja Dudę.

 20. Sędzia SN: Informacje Onetu nieprawdziwe

Z jednego z tekstów Onetu wynikało, że sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Konrad Wytrykowski wpadł na pomysł akcji wysyłania pocztówek z wulgarną treścią do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

„Wszelkie informacje zawarte w publikacji onet.pl są nieprawdziwe; godzą w moje dobre imię i reputację” – zapewniał sędzia.

 21. Onet ilustruje marsz równości w Płocku zdjęciem z Pragi

Wiele śmiechu w sieci wywołała z kolei sytuacja, gdy Onet zilustrował marsz równości w Płocku zdjęciem z Pragi.

Redakcja zapewniała, że była to niezamierzona pomyłka, ale nie wszyscy internauci akceptowali to tłumaczenie. Dlaczego? Ponieważ fotografia z czeskiej stolicy sugerowała znacznie wyższą frekwencję od tej, która miała miejsce w rzeczywistości.

„Element nieuczciwej gry politycznej”. SDP o publikacji „Faktu” nt. prezydenta

„Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo potępia sposób opisywania przez tabloid »Fakt« historii...

zobacz więcej

 22. Wiceszef MSZ dementuje informacje Onetu ws. Rosji

Z kolei w 2019 roku Onet napisał, że „podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy”.

– Polska nie wsparła Federacji Rosyjskiej. Polska nie popierała i nie popiera zniesienia sankcji na Rosję w jakimkolwiek wymiarze – dementował w programie „#Jedziemy” wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

 23. Gwałciciel z PiS? Manipulacja

„Dyrektor stadniny zgwałcił praktykantkę? Kolejni prokuratorzy proszą o wyłączenie ze śledztwa” – donosił jeden z dziennikarzy Onetu i twierdził, że chodzi o „znanego w okolicy notabla związanego z partią rządzącą”.

Informacja mijała się z prawdą. Jak się okazało, mężczyzna był działaczem PO, oficjalnie popierał Bronisława Komorowskiego, a został dyrektorem, gdy stadnina podlegała rządowi Donalda Tuska. Artykuł Onetu powstał wówczas „w ramach kampanii #wybieramyPrawdę”.

Niemieccy dziennikarze apelują do KE ws. zakupu Polska Press. Jachowicz: Bezczelność

Niemiecki Związek Dziennikarzy (DJV) zaapelował do Komisji Europejskiej ws. zakupu Polska Press przez PKN Orlen, prosząc o „przyjrzenie się...

zobacz więcej

 24. MSZ: Onet zmanipulował słowa ministra

Czytelnicy Onetu z pewnością przecierali też oczy, gdy w 2018 roku czytali na portalu artykuł: „Zaskakująca deklaracja Czaputowicza. Szef MSZ nie wyklucza, że Polska będzie odbierać gaz z dotąd zwalczanego przez rząd Nord Stream 2”.

„W żadnym momencie w trakcie konferencji »Polska w świecie kryzysów« minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie zasugerował, jakoby Polska zamierzała kupować rosyjski gaz transportowany gazociągiem Nord Stream 2” – podkreślał MSZ w specjalnie wydanym komunikacie prasowym.

 25. Manipulowanie taśmami

Warto również przypomnieć, jak dziennikarze Onetu (Janusz Schwertner, Andrzej Stankiewicz, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy i Mateusz Baczyński) analizowali taśmy z restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Na jednej z nich był bowiem nagrany Mateusz Morawiecki.

Opisując materiał z podsłuchów Onet informował o „próbie załatwienia lukratywnej posady Misiakowi” poprzez Morawieckiego. Tyle, że z treści rozmowy nic takiego nie wynikało.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej