RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Die Welt”: Hołownia „polityczną nadzieją”. Wcześniej Niemcy określali tak Petru

Lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia podczas prezentacji z cyklu „Wiemy jak - Plan dla Polski” (fot. PAP/L.Szymański)
Lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia podczas prezentacji z cyklu „Wiemy jak - Plan dla Polski” (fot. PAP/L.Szymański)

Nowa „polityczna nadzieja Polski” – tak o Szymonie Hołowni pisze niemiecki „Die Welt”, według którego chodzi o „nadzieję” obalenia obecnej władzy. Wcześniej – w 2016 r. – identycznym słowem ten sam dziennik określał Ryszarda Petru. Z kolei w 2013 r. niemieckie media promowały Janusza Palikota, który miał nie dopuścić do władzy „nacjonalistów”.

Hołownia mówi, że zaszczepiłby się jeszcze raz. Uderza w Platformę

Zachowałem się dokładnie tak, jak zachowałbym się jeszcze raz – powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia, pytany o swoje szczepienie przeciw...

zobacz więcej

Wywiad z Palikotem, wówczas liderem znaczącego podmiotu na polskiej scenie politycznej, opublikowano na portalu rozgłośni „Deutsche Welle”. Polityk tłumaczył wówczas, że Polska powinna jak najszybciej przystąpić do pogrążonej w kryzysie strefy euro. Deklarował chęć „pomocy Unii i gospodarce europejskiej”. Opowiadał się też za scaleniem sił zbrojnych krajów członkowskich UE wskazując, że takie wojsko byłoby „drugą armią na świecie”.

Wkrótce po odsunięciu od władzy ekipy PO-PSL rolą kustosza „nadziei liberalnych Europejczyków” obdarzyli niemieccy redaktorzy Ryszarda Petru.

Tym razem dw.com zamieścił streszczenie artykułu opublikowanego w „opiniotwórczym dzienniku »Die Welt«”. „Lider założonej przez niego jedynie rok temu partii Nowoczesna pozyskał dla swego ugrupowania siedem procent wyborców w ostatnich wyborach powszechnych i wg sondaży jest ono drugą po rządzącej partii PiS siłą polityczną w Polsce. Sam Petru zaś stał się tymczasem w Polsce czołowym politykiem opozycyjnym” – czytamy o byłym już liderze politycznym.

Twórca Nowoczesnej – partii, po której zostały długi – istotnie był kreowany nawet na przyszłego premiera, a niektóre sondaże z przełomu 2015 i 2016 r. dawały jego stronnictwu pierwsze miejsce, przed Prawem i Sprawiedliwością.

I właśnie sondaże są argumentem, dla którego niemiecki dziennik teraz o Szymonie Hołowni pisze jako o „proeuropejskim, przyjaznym dla klimatu katoliku”. „Die Welt” powołuje się na badanie Kantara, wyjątkowo niekorzystne dla Zjednoczonej Prawicy , według którego obóz rządzący może liczyć na jedynie 28 proc. głosów (średnia sondażowa z marca według socjologa Marcina Palade to 36 proc., wobec 44 proc. w ostatnich wyborach i 37 proc. w poprzednich, po których PiS z koalicjantami objęło władzę). 

Zgodnie z danymi pracowni Kantar, na które powołuje się „Die Welt” Polska 2050 już jest drugą siłą polityczną (według średniej sondażowej dystans tego ruchu do Koalicji Obywatelskiej się zmniejsza, ale partia Borysa Budki wciąż ma nieco wyższe poparcie).

Niemcy i Francja kluczowymi partnerami dla Hołowni


„Die Welt” uważa jednak, że to Hołownia „depcze po piętach PiS-owi”, zaś poparcie dla Zjednoczonej Prawicy „załamuje się”. Co to oznacza dla czytelnika zza Odry? „Szymon Hołownia niestrudzenie podkreśla, że współpraca z Niemcami i Francją jest dla niego kluczowa” – tłumaczy gazeta. Co ciekawe, dziennik przyznaje, że Polska „ze względu na liczbę ludności wynoszącą prawie 40 milionów mieszkańców oraz dynamiczną gospodarkę właściwie miałaby potencjał”, by mieć „większy wpływ na politykę europejską”. Według gazety przeszkodą są „stałe bury z Brukseli” z powodu „otwartej dyskryminacji mniejszości seksualnych”. „Die Welt” nie tłumaczy, dlaczego to właśnie po odsunięciu poprzedniej ekipy od władzy polska gospodarka zaczęła się rozwijać dynamiczniej ani, że „bury” są głównie efektem happeningów Barta Staszewskiego.

-> Przeczytaj też: Staszewski w norweskich mediach mówi o atakach na gejów w Polsce

Z Ryszardem Petru porównują Szymona Hołownię nie tylko Niemcy. Po wczesnym, jak na rocznik 1976, przyjęciu przez lidera Polski 2050 szczepionki na COVID-19 wiele osób, również zwolenników i polityków opozycji, dostrzegło analogię z wyprawą na Maderę.

źródło:
Zobacz więcej