RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zasłużył na sympatię pokoleń Brytyjczyków”. Premier Johnson żegna księcia Filipa

Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia (fot. J.Taylor/Getty Images)
Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia (fot. J.Taylor/Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson pożegnał księcia Filipa oświadczając, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o jego śmierci. Mąż królowej Elżbiety II zmarł w piątek w wieku 99 lat.

Książę Filip, najbarwniejsza postać brytyjskiej monarchii

W wieku 99 lat zmarł Filip, książę Edynburga, mąż królowej Elżbiety II. Był najdłużej dotąd panującym małżonkiem władcy w historii Zjednoczonego...

zobacz więcej

Składając hołd, Johnson powiedział, że książę Edynburga zasłużył na sympatię pokoleń w Wielkiej Brytanii, w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie.

– Był najdłużej żyjącym współmałżonkiem w historii (monarchii), jednym z ostatnich żyjących ludzi w tym kraju, którzy służyli w II wojnie światowej; został wymieniony w depeszach za odwagę – powiedział Johnson.

Książę Filip. Sylwetka


Filip, książę Grecji i Danii, urodził się w 1921 r. na wyspie Korfu jako piąte, najmłodsze dziecko i jedyny syn greckiego księcia Andrzeja. Grecję opuścił półtora roku później – na pokładzie brytyjskiego okrętu, w łóżeczku ze skrzyni na pomarańcze, gdy po antymonarchistycznym puczu w tym kraju rodzina Andrzeja została wygnana z kraju.

Dzieciństwo i wczesną młodość spędził kolejno w Paryżu, Londynie, Niemczech i Szkocji. Na początku 1939 r. wstąpił do akademii brytyjskiej marynarki w Dartmouth (Britannia Royal Naval College). Tam po raz pierwszy spotkał się z księżniczką Elżbietą.

Król Jerzy VI wraz z córkami złożył wizytę w akademii i Filip został poproszony o zaopiekowanie się Elżbietą i Małgorzatą, swoimi dalekimi krewnymi. Książę zrobił tak duże wrażenie na 13-letniej wówczas Elżbiecie, że zaczęli ze sobą korespondować.

Tymczasem trwała II wojna światowa, w której książę Filip aktywnie uczestniczył – kolejno na Oceanie Indyjskim, na Morzu Śródziemnym, w pobliżu wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii i w Zatoce Tokijskiej. W wieku 21 lat objął stanowisko pierwszego oficera na HMS Wallace, jako jeden z najmłodszych oficerów Royal Navy.

źródło:
Zobacz więcej