RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unijny komisarz: Damy radę bez szczepionki Sputnik V

Niemcy rozważają kupnoi Sputnika V niezależnie od UE (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
Niemcy rozważają kupnoi Sputnika V niezależnie od UE (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Kraje Unii Europejskiej dostaną dawki wystarczające do pełnego zaszczepienia co najmniej 70 proc. dorosłych mieszkańców do połowy lipca. Bez Sputnika – oświadczył Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Rosja żąda od Słowacji zwrotu szczepionek Sputnik V

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który jest odpowiedzialny za sprzedaż szczepionki Sputnik V, uznał, że słowacki Instytut Leków...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Breton od dwóch miesięcy zajmuje się jako przedstawiciel Komisji Europejskiej rozkręcaniem produkcji szczepionek dla Unii. Deutsche Welle przypominał, że już kilka razy publicznie zapewniał, że Unia nie potrzebuje rosyjskiego Sputnika dla swej wspólnej akcji szczepionkowej. Zasugerował, że po osiągnięciu odporności zbiorowej w Unii można myśleć, żeby pomóc Rosjanom w produkcji szczepionek na ich potrzeby.

Niemcy chcą rozmów z Rosją


Mimo to niemiecki minister zdrowia Jehns Spahn przyznał o możliwości dwustronnych umów Niemiec z producentem Sputnika. Dlaczego temat rosyjskiej szczepionki dla Unii Europejskiej tak często powraca? – pyta DW.

– Minister Spahn powiedział też, że krajom Unii potrzeba dostaw dodatkowych szczepionek już w najbliższych dwóch, trzech, czterech miesiącach, by uczyniło to istotną różnicę dla naszej wspólnej strategii szczepionkowej. I takie jest również moje stanowisko. I jeśli takie dostawy nie są możliwe, to odpowiadam, że mamy w UE zamówioną wystarczającą liczbę szczepionek – tłumaczył Breton podczas rozmowy z grupą korespondentów w Brukseli.

Pochodzący z Francji komisarz podkreśla, że pomimo szacunku dla rosyjskich naukowców patrzy na sprawę Sputnika z przemysłowego punktu widzenia. – To bardzo dobrze, że Europejska Agencja Leków (EMA) ocenia rosyjską szczepionkę. Potem jednak trzeba pięciu, dziesięciu, dwunastu miesięcy, by rozpocząć szerszą produkcję. A my potrzebujemy szczepionek już teraz. Mamy cztery dopuszczone szczepionki w UE, zapewne niedługo będzie piąta (chodzi o CureVac – przyp. red.). I dlatego obecnie powinniśmy się skupić na produkcji oraz dostawach szczepionek, na które Unia ma już umowy – tłumaczy Breton.

Dodał, że w ramach obecnych kontraktów UE w drugim półroczu powinna dostać co najmniej 800 tys. dawek różnych szczepionek na COVID-19.

W pierwszym kwartale tego roku kraje Unii dostały łącznie 108 mln dawek szczepionek, w drugim powinny otrzymać – wskazuje Breton – co najmniej 360 milionów. – O ile nie będzie wielkich zakłóceń, ale takich się nie spodziewam. Produkcja szczepionki od podstawowej substancji farmaceutycznej do zafiolkowania to 70-90 dni. Obecnie monitorujemy ten proces na bieżąco i wszystko idzie dobrze – zapewnił komisarz.

źródło:
Zobacz więcej