RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odkryto żywą skamielinę. Ewolucję zakończyła miliony lat temu

Mikroorganizm znaleziono na głębokości około 3 km (fot. Duane Moser/Desert Research Institute/Luc Riolon/	Deep Carbon Observatory)
Mikroorganizm znaleziono na głębokości około 3 km (fot. Duane Moser/Desert Research Institute/Luc Riolon/ Deep Carbon Observatory)

Odkryty mikroorganizm Candidatus Desulforudis audaxviator zaskoczył badaczy i może mieć ogromne znaczenie dla biotechnologii oraz samego rozumienia ewolucji mikroorganizmów. Przyczyną jest jego ewolucja, która – jak oszacowano – zatrzymała się kilka milionów lat temu.

Elon Musk stworzy prawdziwy Park Jurajski? „Mamy już technologię”

Filmowy Park Jurajski można przenieść do rzeczywistości? Zdaniem Maxa Hodaka, bliskiego współpracownika Elona Muska oraz prezesa i współzałożyciela...

zobacz więcej

– Musimy być bardzo ostrożni, gdy robimy założenia odnośnie tempa ewolucji i interpretujemy drzewo życia. Możliwe, że niektóre organizmy mogą wejść w okres ewolucyjnego sprintu, a inne niemal zatrzymują ewolucję – Eric Becraft, główny autor badań z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences i University of Northern Alabama.

Wyjątkowy mikroorganizm został odkryty w 2008 r. w południowoafrykańskiej kopalni złota, niemal 3 km pod powierzchnią Ziemi przez zespół Tullia Onstotta, który również brał udział w obecnych badaniach – informuje portal KopalniaWiedzy.pl.

Ustalono, że Candidatus Desulforudis audaxviator czerpie energię z reakcji chemicznych wywoływanych przez naturalny rozpad pierwiastków promieniotwórczych. Żyje w wypełnionych wodą zagłębieniach w skałach w ekosystemie niezależnym od światła słonecznego czy innych organizmów.

Ze względu na jego izolację naukowcy chcieli przyjrzeć się jego ewolucji. Przeszukano inne głęboko położone miejsca w RPA oraz w Kalifornii i na Syberii. Ponieważ każde z tych środowisk jest inne pod względem chemicznym, dało to szansę do sprawdzenia, jak różnice środowiskowe wpłynęły na ewolucję mikroorganizmu.

Globalne ocieplenie zabija koralowce. Wkrótce mogą wyginąć ostatecznie

Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia zawiera przerażające wnioski. Wielka Rafa Koralowa może zniknąć. Miejsce, w którym się...

zobacz więcej

Unikatowa biologia


Ponieważ ma on unikatową biologię i jest całkowicie izolowany, naukowcy chcieli prześledzić jego ewolucję. Przeszukali inne głęboko położone miejsca i znaleźli Candidatus Desulforudis audaxviator w innych kopalniach w RPA oraz w Kalifornii i na Syberii. Jako że każde z tych środowisk jest inne pod względem chemicznym, dało im to szansę, by sprawdzić, jak różnice środowiskowe wpłynęły na ewolucję mikroorganizmu.

– Postrzegaliśmy te mikroorganizmy jak mieszkańców izolowanych wysp, jak np. zięby, które Darwin badał na Galapagos wyjaśnia mówi Ramunas Stepanauskas z Bigelow Laboratory.

Uczeni przeanalizowali genomy 126 mikroorganizmów w trzech kontynentów i stwierdzili, że są one... niemal identyczne. – To było szokujące. Były takie same. To nas zaskoczyło – przyznał Stepanaukas.

Dodatkowe badania wykazały, że mikroorganizmy te nie są w stanie przebywać dużych odległości, nie mogą przetrwać na powierzchni, ani przeżyć w obecności tlenu. W tej chwili najlepsze wyjaśnienie jest takie, że mikroorganizmy nie zmieniły się zbytnio od czasu, gdy przez 175 mln lat doszło do rozpadu superkontynentu Pangea. To żywe skamieliny z tamtego okresu. To brzmi niesamowicie i jest sprzeczne ze współczesnym rozumieniem ewolucji mikroorganizmów – wyjaśnia Stepanauskas.

Teoria zakłada, że zatrzymanie ewolucji u tego gatunku to wynik silnych mechanizmów obronnych przeciwko mutacjom. Może to być niezwykle rzadki mechanizm, na którym może skorzystać biotechnologia.

źródło:
Zobacz więcej