RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwa w sieci na popularnych platformach. Prawie 2 tys. poszkodowanych

Oszustwa na laptopach, telefonach, dronach... (fot. Shutterstock/Natee Photo)
Oszustwa na laptopach, telefonach, dronach... (fot. Shutterstock/Natee Photo)

Prokuratura w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom w sprawie oszustw na popularnych serwisach internetowych Allegro i OLX. W wyniku przestępstw poszkodowanych zostało ponad 1,8 tys. osób.

„Alarm!”. Oszustwo „na pakiet medyczny”

Zapłacili po kilka tysięcy złotych za pakiet medyczny, dzięki którym mieli mieć nieograniczony dostęp do badań i specjalistów. Okazało się, że...

zobacz więcej

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowała Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód. Według śledczych pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd ofertami sprzedaży umieszczanymi w internecie, wskutek czego dokonywali wpłat za rzekomo zakupiony towar na rachunki kontrolowane przez sprawców.

Prokuratura podaje, że oszustw dokonywano najczęściej na platformach Allegro i OLC. Przedmiotami przestępstw były roboty kuchenne, aparaty, telefony komórkowe, drony i laptopy.

„W toku śledztwa wykryto również kilkanaście dokonanych w połowie 2016 r. oszustw związanych z oferowaniem apartamentów do wynajęcia nad morzem i wyłudzaniem zaliczek za ten pobyt” – podają śledczy.

Modus operandi


Prokuratura ustalił też modus operandi sprawców; często przejmowali konta faktycznie funkcjonujące w internecie.

„Inny sposób działania polegał na tym, że wystawiano oferty sprzedaży najpierw na portalu OLX, a potem przesyłano nabywcy link przekierowujący do oferty z tym samym przedmiotem na portalu Allegro, wystawionym tam na przejętym koncie użytkownika lub też podrobionej stronie internetowej Allegro” – czytamy. Pieniądze pochodzące z oszustw były przelewane pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi. Sprawcy posługiwali się łącznie 144 kontami bankowymi. W wielu przypadkach dokonywano zamiany wyłudzonych pieniędzy na bitcoiny, a następnie ponownie na złotówki.

Z aktu oskarżenia wynika, że sprawcy wyłudzili od 1837 pokrzywdzonych łącznie około 3,5 mln zł. Na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczono 500 tys. zł i zajęto mieszkanie jednego z oskarżonych o wartości około 1,5 mln zł. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej