RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sensacja archeologiczna. Odkryto „zaginione złote miasto” starożytnego Egiptu

Największe odkrycie od znalezienia grobowca faraona Tutenchamona (fot. Facebook/Dr. Zahi Hawass)
Największe odkrycie od znalezienia grobowca faraona Tutenchamona (fot. Facebook/Dr. Zahi Hawass)

Archeolodzy odkryli starożytne miasto, które przez ponad 3 tys. lat było ukryte pod piaskiem. Naukowcy mówią o nim „zaginione złote miasto”. Twierdzą, że jest to największe odkrycie od czasu znalezienia grobowca faraona Tutenchamona.

Wyjątkowa mapa Wszechświata. Pomogli polscy naukowcy [WIDEO]

Międzynarodowy zespół astronomów, w którego składzie znajdują się także naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opublikował...

zobacz więcej

Miasto jest położone niedaleko Doliny Królów w Luksorze.

„Egipska misja pod kierownictwem dr Zahi Hawassa odnalazła miasto zagubione pod piaskami pustyni” – poinformował zespół archeologów. „Miasto ma 3 tys. lat, pochodzi z czasów panowania Amenhotepa III i prosperowało do czasów Tutenchamona” – dodano.

Zespół rozpoczął wykopaliska we wrześniu 2020 r. Między świątyniami Ramzesa III i Amenhotepa III w pobliżu Luksoru.

Archeolodzy odkopali świątynie, pałace, a także ulice, wzdłuż których stały wysokie na 3 m domy, a w nich znaleziono przedmioty codziennego użytku. Natrafiono na warsztat, kuchnię i piekarnię, w których – zdaniem naukowców – przygotowano zbiorowe posiłki dla dużej liczny robotników.

Oceany zwrócą do atmosfery gaz szkodzący warstwie ozonowej

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu, czyli gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego...

zobacz więcej

Wiele misji zagranicznych szukało tego miasta i nigdy go nie znalazło” – stwierdził słynny egiptolog dr Zahi Hawass.

„Odkrycie zaginionego miasta to drugie co do ważności wydarzenie od czasu zlokalizowania grobu Tutenchamona” – twierdzi z kolei prof. Betsy Brian z Uniwersytetu Hopkinsa w USA. Ma ona nadzieję, że odkrycie miasta pozwoli naukowcom na rozwiązanie jednej z największych zagadek starożytnego Egiptu: dlaczego faraon Echnaton i jego żona Nefertiti przenieśli się do Amarny – nowej stolicy, którą kazali wybudować na dziewiczej ziemi.

Zobacz także: Perseverance i Ingenuity pozdrawiają z Marsa [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej