RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Powrót do szkół w kwietniu? Czarnek: Jestem o tym przekonany

Przemysław Czarnek o końcu nauki zdalnej i powrocie do stacjonarnej (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Przemysław Czarnek o końcu nauki zdalnej i powrocie do stacjonarnej (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Jestem przekonany, iż jeszcze w kwietniu nastąpi częściowe otwarcie szkół – powiedział w Radiu Wrocław minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powrót do szkół. Czarnek o końcu lockdownu: Jestem przekonany o kwietniu

Kiedy powrót do szkół i koniec nauki zdalnej? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jest przekonany, iż koniec szkolnego...

zobacz więcej

Minister Czarnek był pytany, czy w tym roku szkolnym uczniowie wrócą jeszcze do nauki tradycyjnej w szkołach i czy nie będzie to zbyt wielkim zagrożeniem epidemicznym. Polityk stwierdził, że „absolutnie to ryzyko jest brane pod uwagę”.

Powrót do szkół. Czarnek mówi o kwietniu


– Głos zasadniczy to głos ekspertów medycznych i specjalistów z Ministerstwa Zdrowia, którzy oceniają zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia – wskazał.

Dalej mówił, że jest przekonany – dodał, iż na tym samym stanowisku stoi minister zdrowia Adam Niedzielski – „że jak trzecia fala epidemii odpłynie, a są na to szanse w następnych tygodniach, to pierwsze obostrzenia, jakie musimy znieść, to te dotyczące oświaty, by powracać do systemu stacjonarnego”.

Pytany, czy może to być jeszcze kwiecień czy raczej maj mówił, że „nie możemy powiedzieć dokładnej daty, bo nie znamy statystyk”. – To będzie wiadome na początku przyszłego tygodnia – dodał mówiąc, że jest przekonany, iż jeszcze w kwietniu nastąpi częściowe otwarcie szkół.

Mówił też o wakacjach. – W wakacje nie będziemy zajmować w jakimś większym stopniu uczniów, ale zajęcia wspomagające są przygotowywane – przyznał.

Matury. Jaki będzie termin egzaminów


Pytany o termin matur mówił: „Mamy dziś taką sytuację, że nie ma żadnych przesłanek, by przekładać i cokolwiek zmieniać w maturze, która została zaplanowana na maj”.

Rozporządzenie ministra edukacji


Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie.

Od 29 marca zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zawieszone są formalnie do 11 kwietnia. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zawieszenie to zostanie przedłużone o kolejny tydzień do 18 kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej