RAPORT

Pogarda

Obajtek zapowiada: Będziemy składać kolejne wnioski do sądu

Obajtek o doniesieniach medialnych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Obajtek o doniesieniach medialnych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Będziemy składać kolejne wnioski do sądu z powództwa cywilnego. Rozważamy też inne kroki prawne, bo nie pozwolę sobie na bezpodstawne szkalowanie mojego nazwiska – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Zysk PKN Orlen za 2020 rok. „Bardzo solidne wyniki”

PKN Orlen osiągnął w 2020 r. 3,4 mld zł zysku netto, uwzględniając zysk na nabyciu Energi, wynik EBITDA LIFO był na poziomie 12,1 mld zł, a...

zobacz więcej

Szef PKN Orlen, odnosząc się do kwestii zapowiadanej budowy koncernu multienergetycznego, przypomniał, że rok temu sfinalizowano przejęcie Energi.

„Przeprowadziliśmy również akwizycję Ruchu, a niedawno przejęliśmy spółkę OTP – największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. W tym roku planujemy przejąć Lotos i chcielibyśmy zakończyć również akwizycję PGNiG. Nawet na chwilę nie zwalniamy tempa. Tworzymy koncern dysponujący siłą inwestycyjną i przychodami opartymi na różnych obszarach działalności, jak energetyka i petrochemia” – podkreślił.

Dodał, że obok przeprowadzonych największych w historii Orlenu działań akwizycyjnych, realizowane są też inwestycje rozwojowe. „Rozbudowujemy i modernizujemy rafinerie, budujemy nowoczesną petrochemię, rozwijamy nasze spółki zależne” – wymieniał Obajtek.

Problemy z Polska Press


Pytany, jak bardzo proces przejmowania Polska Press komplikuje decyzja Rzecznika Praw Obywatelskich, który wniósł do sądu o wstrzymanie wykonania transakcji zakupu, szef PKN Orlen wyraził zmartwienie, że „spółce odmawia się prawa do dokonania zakupu”.

Sondaż. Ekspert Fundacji Batorego obraża wyborców PiS: „Demoralizacja”

Aż 96 proc. wyborców PiS nie widzi prawdziwej afery w doniesieniach „Gazety Wyborczej” ws. Daniela Obajtka i nie chce dymisji prezesa PKN Orlen....

zobacz więcej

„Bo jeżeli Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje sprawę do sądu to de facto odmawia nam prawa do inwestowania. Nikt nam przecież nie zarzuca, że decyzję o zakupie Polska Press podjęliśmy niezgodnie ze standardami, które obowiązują na całym świecie. Mieliśmy wyceny, analizy biznesowe, uzyskaliśmy zgody korporacyjne. Mamy prawo do inwestowania” – stwierdził.

Obajtek zapewniał także, że publikacje medialne, w których jego nazwisko pada w kontekście niejasnych operacji na nieruchomościach czy sugestii przyjęcia korzyści majątkowych „to są kłamstwa” i że to, co może zrobić, „to bronić się tylko na drodze prawnej”.

„Takie jest prawo w demokratycznym państwie i z niego skorzystam. Pierwsze pozwy zostały złożone. Będzie ich więcej. Sąd dokonał już zabezpieczenia roszczenia w sprawie o naruszenie dóbr osobistych dotyczącej publikacji o mieszkaniu na Bemowie. Czyli sam sąd uznał, że jest duże prawdopodobieństwo, że zostałem pomówiony. Będziemy składać kolejne wnioski do sądu z powództwa cywilnego. Rozważamy też inne kroki prawne, bo nie pozwolę sobie na bezpodstawne szkalowanie mojego nazwiska” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej