RAPORT

Pogarda

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu ma być nową ikoną miasta

Najnowsze

Popularne

102 studia architektoniczne z 20 krajów chcą projektować siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Inwestycja jest jednym z największych budowlanych projektów w dziedzinie kultury w Polsce. Organizatorzy konkursu liczą, że stanie się nową wizualną ikoną miasta.

„Niech ten wieczór będzie dobry dla polskiej kultury, dla kina światowego”

Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego – powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji...

zobacz więcej

Budowę tej państwowej instytucja kultury zaplanowano na lata 2021-25 i jest największym, poza Muzeum Historii Polski, budowlanym projektem inwestycyjnym w dziedzinie kultury w Polsce.

Pod koniec marca upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w tym prestiżowym konkursie. A wystąpiły o to 102 studia architektoniczne reprezentujące 20 krajów, w tym Argentynę (1), Austrię (3), Bułgarię (1), Chiny (1), Czechy (3), Danię (1), Finlandię (2), Francję (5), Hiszpanię (6), Holandię (2), Japonię (2), Kanadę (2), Niemcy (3), Polskę (54), Stany Zjednoczone (1), Szwajcarię (2), Turcję (1), Wielką Brytanię (5), Włochy (6), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1). Teraz wnioski zostaną sprawdzone pod względem formalnym. Rozstrzygnięcie planowane jest na koniec lipca 2021 roku.

Prace oceni Sąd Konkursowy, w którego składzie zasiadają przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Kultury, Urzędu Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i Fundacji Tumult. Przewodniczącym został dr hab. arch. Bolesław Stelmach, wybitny polski architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich z 2010 r.

Pod uwagę mają być brane takie kryteria jak „atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych, sprawność funkcjonalno – użytkowa oraz jakość zaproponowanych pomieszczeń budynku w kontekście ich funkcjonalności i wyrazu architektonicznego” – napisano na stronie Centrum. Nowa siedziba ECFC ma znajdować się obok Starego Miasta w Toruniu, więc organizatorzy oczekuję, że będzie „nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wszystkie historyczne aspekty gotyckiego sąsiedztwa”.

Koszt realizacji budowy to 600 mln zł, z czego 400 mln złotych ma pochodzić z centralnych środków rządowych zapisanych w Wieloletnim Programie Rozwoju, a 200 mln zł z budżetu Miasta Torunia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej