RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ważna decyzja dotycząca najsłynniejszego stadionu. Dotyczy Pelego

Maracana to jeden z symboli Rio de Janeiro (fot. Pixabay)
Maracana to jeden z symboli Rio de Janeiro (fot. Pixabay)

Słynny stadion Maracana w Brazylii nie będzie jednak nosić imienia legendy piłki nożnej, 80-letniego Pelego. Gubernator stanu Rio de Janeiro Claudio Castro zawetował decyzję legislatury o nowej nazwie futbolowej „świątyni” – „Stadion Króla Pele”.

Igrzyska olimpijskie w Tokio bez Korei Północnej. Podano powód

Sportowcy Korei Północnej nie wezmą udziału w Olimpiadzie w Tokio latem – poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się...

zobacz więcej

Pomysłowi sprzeciwiało się także wielu kibiców. Argumentowano, że Pele, właściwie Edson Arantes do Nascimento, choć wielokrotnie grał na tym obiekcie w barwach reprezentacji i klubu Santos (strzelił swą tysięczną bramkę w 1969 roku w meczu przeciwko miejscowemu Vasco da Gama) nie był związany z Rio de Janeiro. Pochodził ze stanu Minas Gerais, a większą część życia spędził w Sao Paulo.

Stadion, który był gospodarzem spotkań finałowych mistrzostw świata w 1950 i 2014 roku, a także ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w 2016 roku, od dawna nosi imię Mario Filho, dziennikarza, który lobbował na rzecz jego budowy w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Pele, który nie skomentował ani propozycji nadania imienia obiektowi, ani zawetowania go przez gubernatora, uważany jest za najlepszego piłkarza w historii. Brazylijczyk nazywany „Królem futbolu” to trzykrotny mistrz świata (1958, 1962 i 1970 rok).

źródło:

Zobacz więcej