RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Brak ojca przyczyną homoseksualizmu”

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak twierdzi, że nie znał szczegółów publikacji dostępnej na jego stronie internetowej (fot. arch. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Czy homoseksualizm może wynikać z braku ojca? Taka sugestia pada na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka – ustalił portal tvp.info. Działacze gejowscy żądają usunięcia tych treści, twierdząc, że są niezgodne ze zdobyczami współczesnej nauki. Marek Michalak broni się, twierdząc, że o takiej publikacji na swojej stronie nie wiedział.

Sugestie na temat przyczyn homoseksualizmu znalazły się we współfinansowanej przez Rzecznika Praw Dziecka książce „Mądre wychowanie”. W formie elektronicznej zamieszczono ją na stronie internetowej rzecznika. Każdy internauta może ją wydrukować albo pobrać na swój komputer.

Książka to w praktyce zbiór porad dla rodziców na tematy wychowawcze. Na jej końcu znalazło się kilka wywiadów. Jeden z nich przeprowadzono z Davidem Blankenhornem, znanym amerykańskim działaczem zwracającym uwagę na problem zwiększającej się liczby rozwodów w USA (w książce jego nazwisko przekręcono, pisząc je Blankenborn).

„A jak brak ojca wpływa na chłopców? Czy zjawisko homoseksualizmu może być związane z brakiem ojca?”– brzmi jedno z pytań wywiadu. „Tak dość powszechnie uważały środowiska naukowe. Ale stało się to tematem tabu. Nikt nie może teraz tego tak powiedzieć bez narażenia się na gwałtowny atak” – odpowiada Blakenhorn, po czym wywodzi, że ojciec jest najważniejszą osobą, która pomaga chłopcu uświadomić sobie jego męskość.

Problem w tym, że tego typu poglądy nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy na temat przyczyn homoseksualizmu. – Istnieje ruch związany z chrześcijańskim fundamentalizmem, którego przedstawiciele wywodzą, że przyczyny homoseksualizmu tkwią w złych relacjach z ojcem. Ale z badań wynika, że takiej korelacji nie ma. Jeśli chodzi o przyczyny homoseksualizmu, najważniejsze są uwarunkowania biologiczne, choć i one są zróżnicowane – wyjaśnia seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Dlatego przedstawiciele środowisk homoseksualnych uważają, że książka powinna zniknąć ze stron internetowych Rzecznika Praw Dziecka. – Z poprzedniej Rzeczniczki Ewy Sowińskiej śmiał się cały świat, gdy zarzuciła promowanie homoseksualizmu Teletubisiom. Mam nadzieję, że tym razem unikniemy obciachu. Rzecznik nie powinien promować głupich stereotypów – komentuje były prezes Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń, który w wyborach startuje z list Ruchu Palikota.

– Te poglądy mają się nijak do wiedzy medycznej. Równie dobrze można głosić, że Ziemia jest płaska. Pan Marek Michalak powinien baczniej przyglądać się temu, co jest prezentowane na jego stronach internetowych – wtóruje wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska.

Co o sprawie sądzi sam Rzecznik Praw Dziecka? Twierdzi, że o treściach zawartych w książce nie wiedział. – Wydanie książki towarzyszyło bardzo wartościowej konferencji „Mądre wychowanie”. Publikację, podobnie jak inne książki dostępne na mojej stronie internetowej, oczywiście znam, ale nie na wyrywki. Przyjrzę się tej sprawie – obiecuje.

Wiktor Ferfecki

Zobacz więcej