RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Brak ojca przyczyną homoseksualizmu”

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak twierdzi, że nie znał szczegółów publikacji dostępnej na jego stronie internetowej (Fot. PA
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak twierdzi, że nie znał szczegółów publikacji dostępnej na jego stronie internetowej (fot. arch. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Czy homoseksualizm może wynikać z braku ojca? Taka sugestia pada na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka – ustalił portal tvp.info. Działacze gejowscy żądają usunięcia tych treści, twierdząc, że są niezgodne ze zdobyczami współczesnej nauki. Marek Michalak broni się, twierdząc, że o takiej publikacji na swojej stronie nie wiedział.

Sugestie na temat przyczyn homoseksualizmu znalazły się we współfinansowanej przez Rzecznika Praw Dziecka książce „Mądre wychowanie”. W formie elektronicznej zamieszczono ją na stronie internetowej rzecznika. Każdy internauta może ją wydrukować albo pobrać na swój komputer.

Książka to w praktyce zbiór porad dla rodziców na tematy wychowawcze. Na jej końcu znalazło się kilka wywiadów. Jeden z nich przeprowadzono z Davidem Blankenhornem, znanym amerykańskim działaczem zwracającym uwagę na problem zwiększającej się liczby rozwodów w USA (w książce jego nazwisko przekręcono, pisząc je Blankenborn).

„A jak brak ojca wpływa na chłopców? Czy zjawisko homoseksualizmu może być związane z brakiem ojca?”– brzmi jedno z pytań wywiadu. „Tak dość powszechnie uważały środowiska naukowe. Ale stało się to tematem tabu. Nikt nie może teraz tego tak powiedzieć bez narażenia się na gwałtowny atak” – odpowiada Blakenhorn, po czym wywodzi, że ojciec jest najważniejszą osobą, która pomaga chłopcu uświadomić sobie jego męskość.

Problem w tym, że tego typu poglądy nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy na temat przyczyn homoseksualizmu. – Istnieje ruch związany z chrześcijańskim fundamentalizmem, którego przedstawiciele wywodzą, że przyczyny homoseksualizmu tkwią w złych relacjach z ojcem. Ale z badań wynika, że takiej korelacji nie ma. Jeśli chodzi o przyczyny homoseksualizmu, najważniejsze są uwarunkowania biologiczne, choć i one są zróżnicowane – wyjaśnia seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Dlatego przedstawiciele środowisk homoseksualnych uważają, że książka powinna zniknąć ze stron internetowych Rzecznika Praw Dziecka. – Z poprzedniej Rzeczniczki Ewy Sowińskiej śmiał się cały świat, gdy zarzuciła promowanie homoseksualizmu Teletubisiom. Mam nadzieję, że tym razem unikniemy obciachu. Rzecznik nie powinien promować głupich stereotypów – komentuje były prezes Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń, który w wyborach startuje z list Ruchu Palikota.

– Te poglądy mają się nijak do wiedzy medycznej. Równie dobrze można głosić, że Ziemia jest płaska. Pan Marek Michalak powinien baczniej przyglądać się temu, co jest prezentowane na jego stronach internetowych – wtóruje wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska.

Co o sprawie sądzi sam Rzecznik Praw Dziecka? Twierdzi, że o treściach zawartych w książce nie wiedział. – Wydanie książki towarzyszyło bardzo wartościowej konferencji „Mądre wychowanie”. Publikację, podobnie jak inne książki dostępne na mojej stronie internetowej, oczywiście znam, ale nie na wyrywki. Przyjrzę się tej sprawie – obiecuje.

Wiktor Ferfecki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej