RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szczerski rozmawiał z doradcą sekretarza stanu USA. Poruszono ważne tematy

Szczerski rozmawiał z doradcą Blinkena (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Szczerski rozmawiał z doradcą Blinkena (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2 i Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Liderzy Związku Polaków na Białorusi już drugi tydzień w areszcie

Mijają dwa tygodnie od zatrzymania i przewiezienia do aresztu w Mińsku liderów polskiej mniejszości. Aresztowana została prezes Związku Polaków na...

zobacz więcej

„Właśnie zakończyłem konkretną i owocną rozmowę z głównym doradcą  Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem; tematy: bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream 2 oraz Trójmorze; we wszystkich tych tematach działamy razem, Polska i Stany Zjednoczone” – napisał w czwartek na Twitterze prezydencki minister.

W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że  w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym na prześladowania skierowane wobec polskiej mniejszości. 

Zapewnienie USA 


– Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości – powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

Rosja straszy włączeniem się w konflikt w Donbasie

Moskwa jest gotowa stanąć w bronie swoich obywateli, którzy mieszkają w Donbasie – zapowiedział wiceszef administracji prezydenta Rosji Dmitrij...

zobacz więcej

Sytuacja wokół Ukrainy


– Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam  napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane – oświadczył prezydencki minister.

Nord Stream 2


Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2.

– Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego, także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego – podkreślił Szczerski.

Jak mówił, z Cholletem podzielili przekonanie, że Nord Stream2 to przedsięwzięcie szkodliwe także ze względu na jego polityczny aspekt oraz że jest to  „projekt, którego dokończenie będzie miało szkodliwy charakter dla polityki europejskiej i relacji euroatlantyckich”.

NATO i Trójmorze


– Mówiliśmy też o kwestiach, które oceniamy pozytywnie; dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza. Na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy;   NATO oraz Trójmorze – oświadczył prezydencki minister.

Zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza to „przykład, jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich i partnerstwa amerykańsko-europejskiego”. – Trójmorze w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może – w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski – odgrywać coraz większą rolę – powiedział Szczerski. Dodał, że Trójmorze to „bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich”.

Prezydent USA zaprosił Andrzeja Dudę na szczyt klimatyczny

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych...

zobacz więcej

Udział prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym


Tematem rozmowy był także udział prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym, zwołanym przez prezydenta Joe Bidena. Szczyt – zaznaczył Szczerski – „jest postrzegany przez administrację w Białym Domu jako bardzo ważny i przyszłościowy projekt współpracy klimatycznej”.

– Polska jest częścią tej nowej pozytywnej perspektywy, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną – zaznaczył Szczerski.

Prezydent USA Joe Biden  zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie – po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa – kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena. 

Zobacz także:  Wspieranie rozwoju zielonych technologii. Instytucje podpisały ważną umowę    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej