RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Radna z Ełku może zastąpić zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską

Anna Wojciechowska w wyborach w 2019 r. uzyskała czwarty wynik na olsztyńskiej liście KO (fot.TVP Olsztyn)
Anna Wojciechowska w wyborach w 2019 r. uzyskała czwarty wynik na olsztyńskiej liście KO (fot.TVP Olsztyn)

Prawdopodobnie samorządowiec, działaczka KO z Ełku Anna Wojciechowska zastąpi zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską. Wojciechowska w wyborach w 2019 r. uzyskała czwarty wynik na olsztyńskiej liście KO. W rozmowie z PAP powiedziała, że przyjmie mandat poselski.

Nie żyje Anna Wasilewska – posłanka Koalicji Obywatelskiej

Zmarła posłanka Koalicji Obywatelskiej Anna Wasilewska. W ławach sejmowych zasiadała od 2015 r., przedtem była m.in. wiceprezydentem Olsztyna.

zobacz więcej

O śmierci Wasilewskiej poinformował we wtorek m.in. szef PO Borys Budka. „Wielka strata... Odeszła od nas Ania Wasilewska – samorządowiec, posłanka, niezwykle pracowita i skromna osoba. Aniu, to był zaszczyt z Tobą pracować...Do zobaczenia...” – napisał na Twitterze Budka.

Obowiązuje Kodeks wyborczy


Zgodnie z Kodeksem wyborczym,  w przypadku śmierci posła pierwszeństwo do objęcia mandatu przysługuje kandydatowi, który na tej samej liście danego komitetu uzyskał najwyższy wynik spośród kandydatów, którzy nie dostali się do Sejmu. O pierwszeństwie objęcia mandatu zawiadamia marszałek Sejmu.

Wasilewska w 2019 r. dostała się do Sejmu startując z listy KO w Olsztynie (okręg nr 35). Zgodnie z danymi na stronie PKW, uzyskała wówczas trzeci wynik, czyli 10 tys. 982 głosy i wraz z Januszem Cichoniem (26 tys. 402 głosy) oraz Pawłem Papke (19 tys. 415 głosów) weszła do Sejmu.

Czwarty wynik – 7 tys. 391 uzyskała działaczka KO z Ełku, samorządowiec Anna Wojciechowska. Był to najwyższy wynik spośród kandydatów KO z okręgu nr 35, którzy nie dostali się do Sejmu. Oznacza to, że zgodnie z przepisami to Wojciechowska, jeśli wyrazi zgodę, może w ławach poselskich zastąpić Wasilewską.

Porozumienie poprze kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Porozumienie Jarosława Gowina poprze w Sejmie kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Prawa Obywatelskich. Poinformował o tym...

zobacz więcej

„To mój obowiązek”


Wojciechowska powiedziała PAP, że przyjmie mandat poselski.

– Śmierć Anna Wasilewskiej jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia. Przyjmę po niej mandat, bo po to startowałam w wyborach, by brać udział w życiu politycznym. Robię to dla naszego regionu i naszych wyborców. To mój obowiązek – podkreśliła.

Wasilewska w latach 2007-2008 pełniła urząd wiceprezydenta Olsztyna, następnie w latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 r. po raz pierwszy dostała się do Sejmu z listy PO, a cztery lata później z powodzeniem ubiegała się o reelekcję z listy KO. 

Zobacz także:  Gowin: Kierownictwo PiS zna oczekiwania Porozumienia    

źródło:

Zobacz więcej