RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w mandatach. Przewoźnicy zapłacą za uchybienia

Od soboty przewoźnicy za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych zapłacą mandaty (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Od soboty przewoźnicy za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych zapłacą mandaty (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Środek transportu ma być czysty, zdezynfekowany, muszą się w nim znajdować informacje m.in. o zakazie palenia. W przeciwnym razie będzie kara. Od 10 kwietnia wchodzą w życie nowe mandaty.

Nie dopilnujesz psa? Od soboty wyższe mandaty

Od soboty zaczną obowiązywać nowe mandaty za niedopilnowanie psa. Nieostrożni będą mogli otrzymać nawet po 500 zł. Nie posprzątasz po swoim...

zobacz więcej

Właściciele pojazdów wykorzystywanych w charakterze publicznego środka transportu muszą zwrócić uwagę na nowy zapis w taryfikatorze mandatów.

Mandat będzie wręczany za „nieutrzymywanie przez przewoźnika, obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym”. Uchybienie w tym zakresie będzie mogło zostać ukarane mandatem w wysokości od 100 do 250 zł. Maksymalna grzywna może jednak wynieść nawet 1500 zł.

O tym, jak dostosować pojazd informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Przewoźnik ma obowiązek dbania o zachowanie limitów pasażerów. Obecnie to 50 proc. liczby miejsc siedzących lub suma 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących.

GIS sugeruje także ozonowanie pojazdu lub inny rodzaj dezynfekcji po zakończeniu przewozów każdego dnia, czyszczenie miejsc, które są dotykane przez pasażerów, przynajmniej 2 razy dziennie, w przypadku przejazdów szkolnych zapewnienie środków do dezynfekcji rąk dla osób wsiadających i wysiadających, a w przypadku przejazdu osoby chorej z wyraźnymi objawami wycofanie pojazdu z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.

Nowością jest także konieczność umieszczenia zapisu o… zakazie palenia. Brak takiej informacji będzie kosztował właściciela pojazdu 150 zł.

źródło:
Zobacz więcej