RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kontrola drogowa wykryła usterkę. Dowie się o niej cała Europa

Nowela ustawy o systemie wymiany informacji o pojazdach z usterkami z podpisem prezydenta (fot. Shutterstock)
Nowela ustawy o systemie wymiany informacji o pojazdach z usterkami z podpisem prezydenta (fot. Shutterstock)

Z końcem kwietnia zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące ewidencji usterek wykrytych w pojazdach podczas kontroli drogowej. Podpisana dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o transporcie drogowym wprowadza europejski system wymiany informacji o pojazdach. Chodzi o informowanie kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd o poważnych lub niebezpiecznych usterkach wykrytych podczas kontroli drogowej w Polsce – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Nowe zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Co się zmienia?

Sejm na czwartkowym posiedzeniu poparł nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i...

zobacz więcej

Zgodnie z nowelą informacje o pojazdach użytkowych z wykrytymi usterkami w Polsce mają być wysyłane do tego kraju w UE, gdzie został on zarejestrowany.

Jak wskazała Kancelaria za uzasadnieniem do nowelizacji, nowe przepisy zakładają, że wymiana informacji o pojazdach z usterkami będzie się odbywała w oparciu o dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Naruszeń, czyli w systemie informatycznym prowadzonym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Znowelizowana ustawa wprowadza obowiązek gromadzenia w Centralnej Ewidencji Naruszeń informacji o numerze VIN kontrolowanego pojazdu oraz przekazywanie przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego do innych punktów kontaktowych w Unii Europejskiej, właściwych dla kraju rejestracji pojazdu, informacji o wynikach kontroli, podczas której stwierdzono poważne bądź niebezpieczne usterki.

Nowe rozwiązania pozwolą na sprawniejszą współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami innych unijnych państw.

Ponadto przepisy mają przyczynić się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 2 w zakresie art. 54e ust. 2 (usługi systemu wymiany komunikatów RSI), który wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Czytaj także: Nowe przepisy UE dot. transportu. Zwiększą emisję CO2

 

źródło:

Zobacz więcej