RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brak aresztu dla Czarneckiego. Jest odpowiedź prokuratury

Czarnecki jest podejrzany w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Czarnecki jest podejrzany w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego w związku podejrzeniem jego udziału w tzw. aferze GetBack. Prokuratura Regionalna stwierdziła w oświadczeniu przekazanym portalowi tvp.info, że „powyższą decyzję należy ocenić jako błędną w świetle ustaleń postępowania i negatywnie wpływającą na jego prawidłowy bieg”.

Nie będzie aresztu dla Czarneckiego. Sąd oddalił zażalenie prokuratury

Sąd Okręgowy oddalił w czwartek zażalenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku o tymczasowe...

zobacz więcej

„Decyzja taka została podjęta mimo, że sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. Chodzi przy tym o czyn zagrożony wysoką karą aż do 15 lat pozbawienia wolności, co stanowi samoistną przesłankę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Zdaniem PR „decyzja sądu jest przejawem nieproporcjonalnie łagodnego potraktowania Leszka Cz. – jednego z kluczowych podejrzanych, względem innych osób, które usłyszały zarzuty związane z procederem sprzedaży obligacji GetBack S.A. za pośrednictwem Idea Bank S.A.”.

Jak przypomniano w komunikacie, Czarnecki jest „podejrzany o dokonanie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach”.

PR: ta decyzja uniemożliwi wystawienie listu gończego


„Wobec błędnych decyzji sądu podejrzany w dalszym ciągu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i ma możliwość wpływania na świadków i podejrzanych w sprawie tzw. afery GetBack w celu ukrycia swojego udziału w przestępczym procederze dystrybucji obligacji GetBack w kierowanym przez niego banku” – czytamy.

Prokuratura Regionalna zauważa, że brak postanowienia o tymczasowym aresztowaniu Czarneckiego uniemożliwi wystawienie za nim listu gończego oraz Europejskiego nakazu aresztowania. „Oznacza to, że prokurator zostaje pozbawiony realnej możliwości pociągnięcia w najbliższym czasie Leszka Cz. do odpowiedzialności za zarzucane mu przestępstwa” – podkreślono w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej