RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne zakażenia bakterią New Delhi w Ciechocinku. Jedna osoba zmarła

Troje pacjentów szpitala tymczasowego zakażonych bakterią New Delhi (fot. PAP/Piotr Polak)
Troje pacjentów szpitala tymczasowego zakażonych bakterią New Delhi (fot. PAP/Piotr Polak)

Przyjęcia do szpitala tymczasowego w Ciechocinku są nadal wstrzymane. Badania potwierdziły u trójki pacjentów chorych na COVID-19 również zakażenie bakterią New Delhi. Zmarła starsza kobieta, o której zakażeniu informowano we wtorek. Główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg COVID-19.

Zakażony koronawirusem w lubuskim szpitalu. „Rok temu mierzyliśmy się z bakterią New Delhi”

Szpital, w którym przebywa pierwszy chory na COVID-19, jest dobrze przygotowany – poinformowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak....

zobacz więcej

Dwa dni temu PAP poinformowała, że u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi.

Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych do tej placówki. Konieczne było przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

– Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu, jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg COVID-19 – poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto superbakterię, nie ma objawów zakażenia. Są po prostu jej nosicielami.

Bakteria New Delhi w Ciechocinku. Przyniósł ją pacjent

Szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjęcia pacjentów po wykryciu w organizmie jednego z pacjentów z COVID-19 bakterii New Delhi....

zobacz więcej

– Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego – dodał rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Co dalej z zakażonymi bakterią pacjentami?


Nie zapadła jeszcze decyzja, czy pacjenci z COVID-19, zakażeni bakterią New Delhi, zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest ich przetransportowanie do innych szpitali.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r.

Czytaj także: Bakteria New Delhi w Piotrkowie Trybunalskim. Zamknięto oddział szpitala

 

źródło:

Zobacz więcej