RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Minister Rau w Kijowie. „Ukraina ma prawo się bronić”

Zbigniew Rau wraz z Dmytrem Kułebą oddali hołd ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainie (fot. tt/@MSZ_RP)
Zbigniew Rau wraz z Dmytrem Kułebą oddali hołd ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainie (fot. tt/@MSZ_RP)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Kijowie z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. Wizyta związana jest z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy i destabilizującym działaniom Rosji. Chodzi o zaostrzenie sytuacji na wschodzie tego kraju, w tym koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy. Politycy rozmawiali o eskalacji napięcia wzdłuż ukraińskiej granicy i budowie gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiego resortu zaznaczył, że „Ukraina ma prawo się bronić”.

Zełenski do Stoltenberga: Samymi reformami nie da się powstrzymać Rosji

NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z sekretarzem generalnym...

zobacz więcej

Jak przekazał polski resort, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy omówili „zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie oraz z budowy Nord Stream 2”. Min. Rau podkreślił, że: „Ukraina ma prawo się bronić”.

Polska i Ukraina oraz państwa bałtyckie, a także USA, sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Krytycy tego projektu wskazują, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Zbigniew Rau wraz z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą oddali też cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Uroczystość odbyła się pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

Zobacz także: Prezydent Ukrainy udał się do Donbasu


W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej