RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja premiera. Rząd uruchomi nowe formy szczepień

W maju dotrze do nas nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone około 5,5 mln – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60. roku życia.

Rekord zgonów. „Przez szpitale właśnie się przetacza szczyt trzeciej fali”

Koronawirus w Polsce. W czwartek 8 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

Szef rządu odwiedził punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach (woj. łódzkie). – Zdecydowaliśmy się zwiększyć naszą przepustowość co do szczepień, a to dlatego, że nasza presja na Komisję Europejską, na Unię Europejską ma sens – powiedział Morawiecki.

– Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln, czyli by było to w samym kwietniu 7 mln szczepionek – poinformował premier. Przekazał, że „dziś jest ten dzień, w którym podana została siedmiomilionowa szczepionka”.

– Mamy w procesie szczepień się czym pochwalić, widzimy, że ten proces działa w Polsce dobrze, ale chcemy i tak zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności – powiedział premier Morawiecki.

Jak dodał, będą wykorzystywane m.in. sale sportowe, ośrodki szkolne, remizy strażackie. – W każdym powiecie jak najbliżej każdego obywatela musi być dostępność szczepień. Zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – zaznaczył szef rządu.

– To jest cel, który cały zespół pracujący nad procesem szczepień otrzymał ode mnie, otrzymał od rządu. Skupiamy się teraz na tym – oświadczył. Premier wyraził też przekonanie, że „na tej drodze już za kilka tygodni, w maju odnotujemy naprawdę gwałtowne przyrosty liczby osób zaszczepionych, a wraz z tym coraz skuteczniejszą walkę z koronawirusem”. – Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni – powiedział Morawiecki.

Zadeklarował ponadto, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

Ţ Podkreślam też wagę tego, żeby zgłaszać się do szczepień. Szanowni państwo, proces jest bardzo prosty: krótki telefon, albo przez internet, albo przez zgłoszenie osobiste do pilnego szczepienia, gdyż w ten sposób widzimy bardzo wyraźnie, że walka z wirusem jest skuteczna – przekonywał Morawiecki.

Nowe formy szczepień


Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował na konferencji, że 15 kwietnia „uruchomimy pilotaż dla punktów drive-thru".

– 20 kwietnia ruszą punkty szczepień powszechnych, 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju – szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy – przekazał.

źródło:
Zobacz więcej