RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dymisje w niemieckiej policji po aferze z kradzieżą amunicji. W tle powiązania z neonazistami

Policjantom zarzuca się kradzież 7000 sztuk amunicji (fot. M.Tantussi/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Policjantom zarzuca się kradzież 7000 sztuk amunicji (fot. M.Tantussi/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

MSW Saksonii wyciąga konsekwencje personalne po aferze z kradzieżą amunicji w policji kryminalnej. Przeciwko policjantom z jednostki specjalnej w Dreźnie, która została już rozwiązana, prowadzone jest śledztwo. Funkcjonariuszom zarzuca się kradzież 7 tys. sztuk amunicji.

Niemiecka policja ostrzega przed zamachami na centra szczepień

Niemiecka policja obawia się zamachów na centra szczepień i magazyny ze szczepionkami – alarmuje „Der Spiegel”. Według tygodnika służby...

zobacz więcej

Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ze skutkiem natychmiastowym zwolniło szefa państwowego urzędu kryminalnego (LKA) Petrica Kleine'a i Svena Mewesa, szefa departamentu odpowiedzialnego za jednostki specjalne. Śledztwo prokuratury toczy się przeciwko 17 policjantom z Mobilnej Formacji Operacyjnej w Dreźnie (MEK) – informuje portal MDR.

Funkcjonariusze odpowiedzą za kradzież lub pomocnictwo w kradzieży, naruszenie prawa o broni i łapówkarstwo. Czterem kluczowym oskarżonym, komendantowi i trzem instruktorom broni palnej, zarzuca się też kradzież 7 tys. sztuk amunicji z zapasów policji w Saksonii w 2018 r. Badane są ewentualne kontakty policjantów ze środowiskiem ekstremistów.

Po ujawnieniu zarzutów pod koniec marca 2021 30-osobowa jednostka MEK w Dreźnie została rozwiązana.

NordKreuz i inni neonaziści


Rzecznik ds. polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej Sojusz90/Zieloni w parlamencie Saksonii Valentin Lippmann powiedział, że niezależnie od zmiany personelu na czele LKA oczekuje, że „wszystkie powiązania funkcjonariuszy z grupami takimi jak Nordkreuz (Krzyż Północny, neonazistowska grupa dążąca do upadku państwa i zabijania uchodźców) i inne tego rodzaju sieci w organach bezpieczeństwa zostaną sprawdzone”. W listopadzie 2018 r. przedstawiciele MEK mieli przekazać operatorowi strzelnicy Baltic Shooters w Guestrow 7 tys. sztuk amunicji różnych kalibrów z policyjnych zapasów w zamian za prywatne szkolenie, zabronione przez pracodawcę. Strzelnica była prowadzona przez Franka T., który w kręgach policyjnych i w armii T. uchodził za wybitnego strzelca.

Antysemityzm w Niemczech. Rekordowa liczba przestępstw przeciwko Żydom

W 2020 roku w Niemczech zgłoszono łącznie 2275 przestępstw o podłożu antysemickim. To najwyższa odnotowana liczba przestępstw przeciwko Żydom od 20...

zobacz więcej

Jednocześnie miał być członkiem tzw. Grupy Nordkreuz.

Grupa została założona przez byłego policjanta MEK, 50-letniego Marko G. z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. G. pojawił się też w komunikatorze Telegram jako administrator czatów Nordkreuz. Według mediów był on zatrudniony jako instruktor strzelectwa w firmie Baltic Shooters Franka T.

G. został skazany w 2019 r. na prawie dwa lata więzienia w zawieszeniu za naruszenie ustawy o broni. Znaleziono u niego m.in. karabin szturmowy Uzi, który zniknął z zasobów Bundeswehry w 1993 r. i 55 tys. sztuk amunicji, z której większość pochodziła z rezerw policyjnych.

Na czym polegała umowa?


Firma Baltic Shooters organizowała w Guestrow szkolenia dla sił specjalnych Bundeswehry, policji i oddziałów SWAT. Położona na odludziu strzelnica i jej trenerzy mieli też dobrą opinię poza granicami Niemiec. Kiedy jednak w 2017 r. ujawniono powiązania firmy z Nordkreuz, wielu klientów, w tym policja saksońska, zrezygnowało z jej usług.

Drezdeńska MEK była gospodarzem oficjalnego tygodnia szkoleniowego w listopadzie 2018 r. W tym czasie czterech z 17 oskarżonych funkcjonariuszy MEK miało zażądać od przełożonych pieniędzy na szkolenie strzeleckie w Baltic Shooters poza służbą. Osoba odpowiedzialna za szkolenia im tego zabroniła.


Według prokuratora drezdeńska elitarna jednostka policji najwyraźniej dogadała się z Baltic Shooters. MEK przekazała strzelnicy amunicję, w zamian za co policjantom pozwolono za darmo wziąć udział w szkoleniu, które kosztuje kilka tysięcy euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej