RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ministrowie zdrowia UE: Trzeba przeciwdziałać spadkowi zaufania do szczepień

Korzyści z przyjęcia szczepionki większe niż ryzyko (fot. PAP/Paweł Supernak)
Korzyści z przyjęcia szczepionki większe niż ryzyko (fot. PAP/Paweł Supernak)

Konieczność przeciwdziałania spadkowi zaufania do szczepień oraz potrzeba wypracowania zharmonizowanego podejścia na poziomie UE w tym zakresie – to wnioski z pilnego spotkania online ministrów zdrowia państw unijnych. Zostało ono zorganizowane po komunikacie Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionki firmy AstraZeneca.

EMA o szczepionce AstraZeneca i zakrzepach. Czy ją podawać? [WIDEO]

– Ryzyko śmierci z powodu Covid-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W spotkaniu wzięli udział m.in. komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides i dyrektor Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke. Wideokonferencji przewodniczyła minister zdrowia Portugalii Marta Temido.

W środę wieczorem w trybie pilnym portugalska prezydencja zwołała spotkanie ministrów zdrowia UE w celu wymiany informacji na temat stanowisk państw dotyczących stosowania szczepionki AstraZeneki. Dlatego spotkanie nie odbędzie się w czwartek, jak początkowo zapowiadano; rozmowy między krajami UE mają być kontynuowane w najbliższych dniach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dyrektor EMA przytoczyła na spotkaniu wcześniej opublikowane wnioski Agencji wskazujące, że ogólne korzyści z przyjęcia szczepionki AstraZeneki są większe niż potencjalne ryzyko w postaci niepożądanych działań.

Dla kogo AstraZeneka?


– Ministrowie wymienili informacje na temat aktualnego stosowania szczepionek AstraZeneki w realizacji planów szczepień oraz preferowanego dalszego podejścia w tym zakresie po opublikowaniu EMA. Z jednej strony widać potrzebę wypracowania zharmonizowanego podejścia na poziomie UE, z drugiej państwa członkowskie podejmują zróżnicowane decyzje dotyczące podawania szczepionki AstraZeneki – przekazało źródło unijne.

Nieoficjalnie: Niemcy kupią rosyjską szczepionkę Sputnik V

Niemcy wkrótce rozpoczną dwustronne negocjacje z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V COVID-19 – poinformowało źródło Agencji Reutera....

zobacz więcej

Na spotkaniu Kyriakides wyraziła nadzieję na wypracowanie wspólnego podejścia państw UE; zaproponowała podjęcie pilnych konsultacji na poziomie ekspertów państw członkowskich.

Jak podało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, polskiej delegacji przewodniczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

EMA na konferencji prasowej w środę poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia preparatem AstraZeneki. 

– Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka – przekazała Agencja.

Wielka Brytania zmienia zasady szczepień preparatem AstraZeneca

Osobom poniżej 30. roku życia w Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana, jeśli będzie to możliwe, szczepionka przeciw Covid-19 alternatywna w...

zobacz więcej

EMA podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Szefowa Agencji przekonywała, że preparat jest skuteczny, bo zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

– COVID-19 to bardzo poważna choroba, która charakteryzuje się wysokim stopniem hospitalizacji i śmiertelności. (...) Ta szczepionka udowodniła swą wysoką efektywność, zapobiegając ciężkiemu przebiegowi choroby i ratując życie – powiedziała Cooke.

– Szczepienia są niezwykle ważne w walce z koronawirusem i musimy użyć dostępnych szczepionek, by chroniły nas przed jego dewastującymi skutkami. (...) Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu efektów ubocznych – zapewniła dyrektor EMA.

źródło:

Zobacz więcej