RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Ukrainy w drodze do Donbasu. Jedzie na linię frontu

Zawieszenie broni jest często naruszane (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu/Getty Images)
Zawieszenie broni jest często naruszane (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu/Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jedzie do Donbasu na spotkanie z wojskowymi na linii frontu konfliktu zbrojnego z prorosyjskimi separatystami – poinformowało biuro głowy państwa. W ciągu ostatniej doby zginął tam jeden ukraiński żołnierz.

Zełenski do Stoltenberga: Samymi reformami nie da się powstrzymać Rosji

NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z sekretarzem generalnym...

zobacz więcej

Zełenski odwiedzi pozycje na linii frontu, gdzie w ostatnim czasie naruszane jest zawieszenie broni. „Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Ukrainy chcę być z naszymi żołnierzami w trudnych czasach w Donbasie. Jadę na pozycje eskalacji” – napisał na Twitterze.

Prezydent złożył też kondolencje po śmierci 23-letniego wojskowego, który zginął w ostrzale ostatniej nocy. „Ukraina potrzebuje pokoju i zrobi w tym celu wszystko” – podkreślił.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku doby do godz. 7 rano siły przeciwnika pięć razy naruszyły obowiązujący od lipca rozejm. Cztery razy otwierano ogień w kierunku ukraińskich pozycji. Ostrzelano także infrastrukturę cywilną.

To 11. zabity po stronie ukraińskiej armii w ostatnich dwóch tygodniach. Jak podał sztab, minionej doby siły prorosyjskich separatystów naruszyły rozejm siedem razy. W odpowiedzi siły ukraińskie otworzyły ogień.

W związku z „zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy” pilną wizytę w Kijowie składa polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau – podało MSZ w Warszawie.

Trwające od 2014 r. walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie kraju pochłonęły ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

źródło:

Zobacz więcej