RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekord zgonów. „Przez szpitale właśnie się przetacza szczyt trzeciej fali”

Przez polskie szpitale właśnie się przetacza szczyt trzeciej fali epidemii – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odnosząc się do liczby zakażonych mówił, że „mamy delikatne zejście ze szczytu i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał”.

Prawie tysiąc kolejnych ofiar. Raport Ministerstwa Zdrowia o epidemii

Koronawirus w Polsce. W czwartek 8 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

Rzecznik resortu zdrowia odniósł się do nowych danych o zakażeniach koronawirusem; to 27 887 osób, a zmarły 954 osoby.

– Przy ponad 111 tys. testów, czyli przy bardzo dużej skali testowania w Polsce, mamy niecałe 28 tys. zakażeń i to jest rzeczywisty obraz, jak wygląda trzecia fala epidemiczna w Polsce – powiedział Andrusiewicz.

– Mamy delikatne zejście ze szczytu i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał – dodał. – To zależy tylko od nas, jak zachowamy się w najbliższych dniach, bo tendencja spadkowa utrzymuje się kilku dni – mówił. Podkreślał przy tym, że za tendencją spadkową zachorowań podąża tendencja wzrostowa liczby hospitalizowanych.

„W tych dniach musimy o siebie dbać”


– Mimo że dzisiaj mamy delikatny spadek obłożenia łóżek szpitalnych, bo dzisiaj wzrosło o 170 łóżek, co jak na ostatnie dni, gdy mieliśmy wzrosty rzędu 900-1100 dodatkowych hospitalizacji – to liczba nieduża. Ale przez polskie szpitale szczyt trzeciej fali właśnie się przetacza. To bardzo niebezpieczne dla służby zdrowia i dla społeczeństwa, dlatego musimy o siebie dbać w tych dniach – mówił Andrusiewicz.

Odmrażanie gospodarki po 18 kwietnia? „Wariantem otwarcie usług na świeżym powietrzu”

Jednym z wariantów, który jest brany pod uwagę w zakresie odmrażania, to właśnie odmrażanie usług na świeżym powietrzu – powiedział rzecznik rządu...

zobacz więcej

Rzecznik mówił też o problemie Śląska w związku z obłożeniem łóżek szpitalnych, a także Małopolski, której brakuje respiratorów. – Nie jest to jeszcze granica wydolności, ale przygotowywane są wszelkie możliwości relokacji pacjentów – powiedział i poinformował, że trwa spotkanie z wojewodami w tej sprawie.

Andrusiewicz wskazał na „954 zgony, które dzisiaj ogłaszamy; takiej liczby jeszcze nigdy nie podawaliśmy”. Jak mówił, tendencja wzrostowa jest zawsze następstwem zwiększonej liczby zakażeń, postępującej w ciągu tygodnia liczby hospitalizacji i „właśnie kolejny tydzień, dwa to wzrost liczby osób, które nie poradziły sobie w walce z koronawirusem”.

Rzecznik MZ zaznaczył, że na ten wynik wpłynęło też ograniczone raportowanie związane ze świętami, podczas których – jak mówił – podmioty medyczne nie raportowały w takim cyklu, jak robią to na co dzień.

Liczba zgonów nie dotyczy tylko ostatniej doby


– Na te 954 dzisiejsze ogłoszone zgony mamy w granicach 100 zgonów z Wielkiego Piątku, mamy w granicach 130 zgonów z Wielkiej Soboty i 130 zgonów z Wielkiej Niedzieli. Jest to więc duża liczba – 954, ale ona też w pełni nie obrazuje ostatniej doby czy właściwie ostatnich dwóch dni, bo najczęściej bieżące raportowanie dotyczy 24 do 48 godzin, to jest standard – tłumaczył.

źródło:
Zobacz więcej