RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rok walki z dezinformacją. Pierwsze urodziny #FakeHuntera

Projekt został uruchomiony przez PAP wspólnie z GovTech Polska (fot. Materiały prasowe)
Projekt został uruchomiony przez PAP wspólnie z GovTech Polska (fot. Materiały prasowe)

Dziś mija rok od powstania w Polskiej Agencji Prasowej serwisu #FakeHunter. Jego zespół ma za zadanie walczyć z falą dezinformacji, zalewającą przede wszystkim media społecznościowe. Dziennikarzom tego serwisu udało się zweryfikować ponad 1150 informacji, w tym zdemaskować ok. 900 fake newsów, głównie dotyczących koronawirusa i szczepień. Projekt został uruchomiony wspólnie z GovTech Polska.

Szczepionkowy „bałagan” wg Onetu. Szpital Narodowy: To fake news

Władze CSK MSWiA, któremu podlega Szpital Narodowy, reagują na publikację Onetu. Portal w środę pisze o szczepieniach w tymczasowej placówce i...

zobacz więcej

W czasie pandemii dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna: sieje niepokój i lęk, ale sprowadzać zagrożenie dla zdrowia i życia, np. gdy jej ofiary unikają szczepień czy nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Dlatego zwalczanie tzw. infodemii w oparciu o wiarygodne źródła ma ogromne znaczenie społeczne. To zadanie i cel serwisu #FakeHunter PAP.

Każdy może zgłosić serwisowi wątpliwą treść do weryfikacji idostać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii i ekspertów PAP. W ten sposób udało się podważyć prawdziwość tak popularnych w sieci teorii spiskowych, jak np. szkodliwość noszenia maseczek, laboratoryjne pochodzenie koronawirusa czy próby zapanowania nad ludzkością za pośrednictwem szczepionek.

Sprawdzane treści nie ograniczają się do pandemii koronawirusa . Zespół #FakeHuntera tropi też fałszywe wiadomości z takich dziedzin jak: nauka i zdrowie, nowe technologie, finanse, telekomunikacja, a także, od niedawna, energetyka.

Werdykt i uzasadnienie


Przygotowywane przez ekspertów FH raporty zawierają werdykty stwierdzające prawdziwość lub fałsz danego zgłoszenia, ich uzasadnienie oraz listę polskich i zagranicznych źródeł, z których korzystano przy weryfikacji. Są to m.in. publikacje naukowe, zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskej Agencji Leków, amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), stanowiska polskiego rządu i poszczególnych resortów oraz wypowiedzi specjalistów z danej dziedziny.

Niedzielski o szczepieniach Johnson&Johnson w Rzeszowie: To fake news

Minister zdrowia skomentował rewelacje posła PO.

zobacz więcej

– #FakeHunter to projekt społeczny, tworzony wspólnie z partnerami i ekspertami. Oprócz ogólnych treści weryfikujemy informacje zgłaszane w kilku kategoriach: energetyka, finanse, koronawirus, nauka i zdrowie, szczepienia i telekomunikacja. Projekt jest rozwijany, a obszar weryfikacji fake newsów – poszerzany. Celem projektu jest zdemaskowanie jak największej ilości nieprawdziwych informacji – mówi Lidia Garbaczuk, dyrektor marketingu i sprzedaży PAP.

Serwis organizuje też konkurs #FakeHunter Challenge, w którym mogą wziąć udział wszyscy pragnących tropić „fejki” w sieci i weryfikować je w oparciu o sprawdzone źródła. Podczas tegorocznej II edycji konkursu do rywalizacji przystąpiło niemal 100 internautów, którzy zweryfikowali w ciągu trzech dni ponad 2 tys. zgłoszeń.

Przeczytaj też: W Dakocie Południowej nie chorują mimo braku obostrzeń? Demaskujemy fake newsa

źródło:

Zobacz więcej