RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana – ważna dla odstraszania

18. Dywizja Zmechanizowana jest ważna z punktu widzenia odstraszania na wschodzie Polski i na wschodniej flance NATO – powiedział w Siedlcach minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że dywizja jest formowana wedle wzorców, które są sprawdzone w armii Stanów Zjednoczonych.

Dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. „To ukoronowanie naszych działań”

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w...

zobacz więcej

Szef MON wręczył w Siedlcach nominacje dowódcom dwóch nowych jednostek, które wejdą w skład 18. Dywizji: 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie i 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu koło Zamościa.

– Jest niezwykle istotne, żeby te dwie jednostki w szybkim tempie uzyskały gotowość bojową, bo one stanowią bardzo ważne elementy 18. Dywizji Zmechanizowanej, a 18. Dywizja Zmechanizowana jest ważna ze względu na odstraszanie – powiedział Błaszczak.

– Wiemy, co dzieje się za naszą wschodnia granicą, wiemy, co ostatnio dzieje się na granicy ukraińsko-rosyjskiej, wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej musi być bezpieczna i dzięki 18. Dywizji Zmechanizowanej jest bezpieczna – podkreślił szef MON.

Formowane od podstaw


Zwrócił uwagę, że dwa nowe pułki są formowane od podstaw; przypomniał, że wraz z tworzeniem jednostek 18DZ wojsko wraca do Białej Podlaskiej, gdzie na dawnym lotnisku znajdzie się ośrodek szkolenia wojsk lądowych. – 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski i wschodniej flanki NATO – przekonywał. Podkreślił, że 18DZ „jest formowana według wzorców Sojuszu Północnoatlantyckiego sprawdzonych w armii USA”, a jej żołnierze znają NATO-wskie procedury.

Szef MON: Zadaniem 19. Brygady jest obrona wschodniej Polski

Zadaniem 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i całej 18. Dywizji Zmechanizowanej, do której należy Brygada, jest obrona wschodniej Polski –...

zobacz więcej

Minister powtórzył zarzut, że rząd PO-PSL rozwiązując 1. Dywizję Zmechanizowaną „osłabił, rozbroił wschodnią Polskę”; dodał, że formowanie 18DZ ma służyć jej wzmocnieniu.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana we wrześniu 2018 r.; została zaliczona do priorytetów rozwoju sił zbrojnych RP i przygotowań do obrony państwa na lata 2017-26. W skład 18DZ włączono 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.

W trakcie formowania są nowe jednostki, w tym 19. Brygada Zmechanizowana i 18. Pułk Logistyczny. W tym roku będą formowane 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie i 18. Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu. W istniejących jednostkach powstają dodatkowe bataliony.

Formują się nowe jednostki


W czerwcu dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Osiągnięcie pełnej gotowości jest planowane na drugi kwartał tego roku, gdy dywizja zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji.

źródło:
Zobacz więcej