RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NATO a Ukraina. Ważna deklaracja Sojuszu

NATO przeprowadziło ostatnio manewry na poligonie Adazi na Łotwie (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)
NATO przeprowadziło ostatnio manewry na poligonie Adazi na Łotwie (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)

Przedstawiciele USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy potwierdzili swe niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy – podał Pentagon. Omówiono również obawy związane ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie.

Stan gotowości bojowej. Rosyjskie siły zbrojne ćwiczą na stu poligonach

Siły zbrojne Rosji rozpoczęły sprawdziany gotowości bojowej; w ciągu kwietnia armia przeprowadzi ponad 4 tysiące rozmaitych ćwiczeń - poinformował...

zobacz więcej

Jak przekazano w komunikacie amerykańskiego resortu obrony, p.o. podsekretarza obrony ds. polityki Amanda Dory uczestniczyła w wirtualnym spotkaniu kolegów z NATO – z Kanady, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii, którzy – jak podkreślono – „wnoszą kluczowy wkład w pomoc na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy”. Gospodarzem spotkania był brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Przedstawiciele władz „potwierdzili swoje niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz omówili obawy związane ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie” – napisano w komunikacie.

Zaznaczono przy tym, że „destabilizujące działania Rosji podważają deeskalację napięć osiągniętą dzięki porozumieniu wynegocjowanemu 27 lipca 2020 r. przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)”.

Uczestnicy spotkania „powtórzyli swoje zobowiązanie na rzecz zapewnienia szkoleń i wsparcia w celu budowania zdolności sił Ukrainy do zachowania integralności terytorialnej kraju i kontynuowania postępów w kierunku interoperacyjności NATO” – napisał Pentagon.

źródło:

Zobacz więcej