RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef polskiej dyplomacji z pilną wizytą w Kijowie

Spotkanie ma związek z konfliktem w Donbasie (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu/Getty Images)
Spotkanie ma związek z konfliktem w Donbasie (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau złoży w czwartek „nadzwyczajną, pilną” wizytę w Kijowie – poinformowało polskie MSZ. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy. NATO zaniepokojone koncentracją wojsk

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, doprowadzą do...

zobacz więcej

„Dzisiaj, 8 kwietnia, odbędzie się nadzwyczajna, pilna wizyta ministra Zbigniewa Raua w Kijowie. Wizyta związana jest z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy” – podało MSZ na Twitterze.

Program wizyty przewiduje m.in. spotkanie ministra Raua z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą oraz ukraińską delegacją do trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Na stronie MSZ Ukrainy czytamy z kolei, że podczas roboczej wizyty, którą, jak podkreślono, Rau składa na zaproszenie Kułeby, ministrowie będą rozmawiać na tematy związane ze strategicznym partnerstwem Ukrainy i Polski oraz omówią wzajemną dalszą współpracę w różnych sektorach.

Eskalacja konfliktu


Rau i Kułeba „poświęcą szczególną uwagę ostatnim destabilizującym działaniom Rosji, w tym zaostrzeniu sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i tymczasowo okupowanym Krymie, ściąganiu rosyjskich wojsk do granic Ukrainy, wzrostowi intensywności rosyjskiej propagandy” – dodano.

Omówiona ma być też współpraca w ramach międzynarodowych organizacji i regionalnych formatów, takich jak trójkąt lubelski – zaznaczono. W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak powiedział w minionym tygodniu, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Trwające od 2014 r. walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

źródło:

Zobacz więcej