RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionkowa wojna o Rzeszów. Fogiel: fake newsy i ordynarne kłamstwo opozycji

Tempo szczepień w Polsce wynika z tego, że PiS przygotowuje się do wyborów – zasugerował Szymon Hołownia. – Podły rząd PiS szczepi Polaków, żeby pognębić Niemców – ironizował w TVP Info zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Już na poważnie podkreślił starania rządu, żeby jak najszybciej przeprowadzać szczepienia. – Zakasujemy rękawy i bierzemy się do roboty – podkreślił.

Powrót do szkół. Czarnek o końcu lockdownu: Jestem przekonany o kwietniu

Kiedy powrót do szkół i koniec nauki zdalnej? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jest przekonany, iż koniec szkolnego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Fogiel krytykował również Hołownię za zaszczepienie się przeciw COVID-19, chociaż jako 40-latek nie powinien kwalifikować się do szczepień. – Nawet jeśli jest niesłusznie zaatakowany, dyplom, który otrzymał, powinien mu to wszystko wynagrodzić – puścił oko polityk PiS.

Odniósł się również do kontrowersji wokół akcji szczepień w Rzeszowie. Na wysoki wskaźnik szczepień w tym mieście zwracali uwagę politycy opozycji, łącząc to z przedterminowymi wyborami prezydenta miasta.

Poseł KO Piotr Borys pisał na przykład, że w Rzeszowie zaszczepiono około 63. proc populacji. Inny zarzut dotyczył szczepienia osób bez skierowania i niezarejestrowanych jako chętne do szczepienia.

Anatomia fake newsa


– Cała ta historia z Rzeszowem jest ciekawa poznawczo o tyle, że mógłby się pokusić ktoś o rozłożenie tego na czynniki pierwsze i stworzenie anatomii fake newsa – jak powstaje, jak się rozchodzi, jakie są reakcje. To laboratoryjny przykład – ocenił.

Najpierw mamy sytuację, że czy ze złej woli, czy braku zrozumienia przedstawianych danych powstaje manipulacja – ktoś uznał, że liczba szczepień zaraportowanych w Rzeszowie równa się liczbie mieszkańców miasta, którzy zostali zaszczepieni. Tak nie jest, bo w Rzeszowie meldują szczepienia również punkty mobilne, przyjeżdżają tam się szczepić ludzie z dużej części Podkarpacia – zwrócił uwagę. Fogiel wskazał, że w Wałbrzychu i Sopocie mamy do czynienia z podobną sytuacją i nie oznacza to zaszczepienia dużego odsetka mieszkańców samego miasta. – Później mamy fake newsa, że w Rzeszowie jest niezwykle duży odsetek zaszczepionych, w ogóle to szczepią wszystkich jak leci – noworodki, dzieci, psy, koty, niezależnie czy ktoś ma skierowanie czy nie i to się zaczęło rozchodzić. Straciliśmy trzy dni na tłumaczenie, że nie jesteśmy wielbłądem i pokazywanie, że jest to ordynarne kłamstwo – powiedział Radosław Fogiel.

źródło:
Zobacz więcej